Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hamilelik döneminde kilo kaybının zararları nelerdir?

Hamilelik döneminde ilk trimester denilen ilk 3 aylık süreçte, bazı kadınlarda bulantı ve bulantıya bağlı olarak kusma, kusma sonucunda da kilo kaybı görülebilmektedir.Bu süreç 4 aya kadar normal kabul edilebilmekte ancak daha fazla devam ederse hem bebek hem de anne adayı açısında olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. Olumsuz sonuçlar tahmin edilebileceği üzere, bebeğin gelişiminin tamamlanamaması, erken doğum, düşük doğum ağırlığı gibi özetlenebilir. Anne adayının hamileliğin başlangıcındaki kilosunun yüzde 5'ini ve daha fazlasını kaybetmesi, tehlikeli olarak nitelendirilmektedir. Bu ağırlıktan sonrasındaki kayıplarda annenin çok iyi takip edilmesi, gerekiyorsa bazı takviyelerle eksik aldığı besin ögelerinin ve kaybettiği sıvının dışarıdan verilmesi gerekmektedir.
  • Paylaş
Hamilelik döneminde hem aşırı kilo alımı hem de kilo kaybı zararlıdır. Hamilelik döneminde ilk 3 aylık süreçte, bazı kadınlarda bulantı ve bulantıya bağlı olarak kusma, kusma sonucunda da kilo kaybı görülebilmektedir. Bu süreç 4 aya kadar normal kabul edilebilmekte ancak daha fazla devam ederse hem bebek hem de anne adayı açısında olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. Bebeğin gelişiminin tamamlanamaması, erken doğum, düşük doğum veya ölü doğumlar meydana gelebilir.
Anne adayının hamileliğin başlangıcındaki kilosunun yüzde 5'i kadarını vermesi tehlikeli değildir. Fazlasını kaybetmesi, tehlikeli olarak nitelendirilmektedir. Yani 60 kilo ile gebe kalmış bir annenin gebeliğinin ilk üç ayında 3 kg. kadar kilo kaybetmesi normal sınırlar içindedir.
Kilo

Gebelikte kilo kayıpları mide bulantısı nedeniyle olur. Bunu önlemek için;
  1. Yemekler çok az yağlı olup, et seçiminde de yağsız etin seçilmesine özen gösterilmelidir.
  2. Portakal, limon, asitli içecekler gibi mide asiditesini artıran besinlerden uzak durulmalıdır.
  3. Sebzelerin ve lifli gıdaların sindirimi uzun olacağından aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.
  4. Yemeklerle beraber sıvı alınmamalı, su ihtiyacı yemek aralarında giderilmelidir.
  5. Sabah bulantılarını bastırmak için; birkaç tane tuzlu çubuk kraker ya da galeta yenilmelidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

928 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt