Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hamilelik sürecinde kilo almamaya çalışıyorum, şeker yerine tatlandırıcı kullanabilir miyim?

Gebelikte tatlandırıcı kullanımına ilişkin çok fazla çalışma yoktur. Fakat gebelikte tatlandırıcılar ve içeren ürünler mümkün olduğunca az tüketilmelidir.

Pek çok tatlandırıcının içinde bulunan aspartam maddesinin, yapılan çalışmalarda doğum defektlerine neden olduğu görülmemiştir. Bu nedenle güvenli sayılmaktadır. Aspartam vücutta metabolize edildiğinde metanol, aspartik asit ve fenilalanin adı verilen proteinin yapı taşı olan aminoasitler ortaya çıkar. Bunlardan aspartik asit plasentayı geçemez, metanol de çok düşük düzeyde olduğu için zararlı değildir. Fenil alanin ise PKU (fenilketonüri) hastalığı olan kişilere zararlıdır.

Çocukluk dönemi diyetle tedavi edilen bu durum gebelik döneminde göz önünde bulundurulmazsa bebeğe zarar verebilir. Fenilalanin sinir sistemine zarar vererek ağır zihinsel geriliğe neden olabilir. Bu nedenle PKU hastalığı olan gebeler aspartam içeren ürünleri kullanmaktan kesinlikle kaçınmalıdır.

Diğer bir tatlandırıcı olan sakarin'in ise anne ve bebekte mesane kanseri riskini artırdığı bilinmektedir. Anne adayı sakarin aldığında bu sakarin plasenta yoluyla bebeğin kan dolaşımına geçer. Bebek sakarini anne adayından çok daha yavaş yıkar. Anne adayı fazla miktarda sakarin tükettiğinde bu sakarin bebeğin mesanesinde daha uzun süre kalacağından mesane kanseri riskini artırabilir. Bu nedenle gebelikte sakarin kullanımı önerilmez.
  • Paylaş