Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hamilelikte bebeğin aylara göre durumu nasıl değişmektedir?

Hamileliğin gerçekleşmesi için, yumurtalıktan salınan yumurtanın spermle karşılaşıp döllenmesi ve uterusa yerleşmesi gereklidir. Her ay düzenli bir şekilde atılan yumurta hamilelik başlayınca durur. İlk ayda yani ilk 4 hafta içinde hamilelik bu aşamaların sonucu daha yeni adeti gecikir. Bunun sonucunda ilk belirtiyi alır. Şüphe duygusu yüksekse gebelik testi yapılır. Bu testin çalışma prensibi, anne adayı hamile kaldığı zaman görülen, kan ve idrarda ortaya çıkan HCG hormonuna bağlıdır. HCG hormonu hamile kadınlarda görülür ve eğer varsa testte çift çizgi, yoksa tek çizgi ortaya çıkar. Bu testler ve doktor kontrolü sonucu ilk günlerde hamilelik anlaşılır.

İlk zamanlarda embriyo mm'den bile daha ufaktır. Yalnızca bir kaç hücreden ibarettir. İlk aylar embriyo aşamasının gerçekleştiği aylardır. Yumurta ve sperm birleşir tek bir hücre oluşturur daha sonra embriyo bölünen bu hücre sonucunda (2,4,8 ve 16 şeklinde..)oluşur.
Hamileliğin ikinci ayında; bulantılar, bel ağrısı, iştahsızlık ve tiksinmeler başlar. Bu dönemde embriyonun organlarının konumları belirlenir. Kalbi atmaya başlar. Ultrasonda kalbin attığı gözlemlenir. Kollar ve bacaklar taslak halinde oluşmaya başlamıştır. Beyin hücreleri ve iç organlar oluşmaya başlar.

Hamileliğin üçüncü ayında fetus çok hızlı gelişmeye başlar. Organ gelişimi artık son aşamasına gelir. Gözler, dudaklar, kollar ve bacaklar oluşur. Bebeğin duyuları gelişir ve hareket etmeye başlar.

Dördüncü aya gelince anne beslenmesine daha çok dikkat etmelidir. Bu haftalarda fetusun hareketi artar. İnsan şeklini bu ayda alır. Daha önceki haftalarda baş ve gövde oranı tam olarak insan gibi değildir. Gözler daha çok kenarlarda bulunur. Bu aya gelince bu durumlar daha çok gelişir. Fetusun omurgası oluşur. Kemikler tek tek sayılabilir. Ellerini ve kollarını çok sık hareket ettirir.

Beşinci ayda anne adayının karnı artık belirginleşir. Fetusun organları kitlesel olarak büyümeye devam eder. Kulak kemikleri gelişir. (Çekiç, örs ve üzengi) Beyin gelişmeye başlar. ( Bu nedenle vitaminler ve omega-3ler önemlidir.) Ayrıca bebeğin sağlıklı doğup doğmayacağı ile ilgili gerekli olan bir takım testler bu ayda yapılır. (3'lü test)

Altınca aya anne bebeğin hareketlerini anlamaya başlar. Bu ayın sonuna doğru dışarıdan birisi dokunduğunda anlayabilir. Fetusta kaslar bu ayda oluşur. Bu nedenle hareket daha fazladır. İlk sesleri duymaya başlar. Kalp sesi, sindirim hareketleri ve çevreden gelen ince sesleri duyabilir.

Yedinci ayda annenin daha sık acıkması ve fiziksel aktivitesinin azaldığı bir aydır. Bu ayın başında en detaylı bir şekilde fetusu gözlemek mümkündür. Bu ayda yapılan ultrasona detaylı ultrasonda denir.

Hamileliğin sekizinci ayında fetusun akciğeri gelişir. Gözleri görmeye başlar. Rahime yansıyan ışığı az miktardaki ışığı görmeye başlar. Bu ayda fetus artık normal doğan bebek kadar büyüktür. Hareketleri 9 ay sonunda doğan bebekle aynıdır. Ancak akciğer ve beyin gelişimi tam olarak tamamlanmamıştır. Bütün organları çalışır durumdadır.

Dokuzuncu aya gelindiğinde annenin kaygıları fazlasıyla artmaya başlar. Fetus kitlesel olarak çok büyümüştür. Solunum kasları ve sistemi son şeklini alır. Beyin gelişimi ve göz gelişimi de son gelişimlerini tamamlar ve genel olarak baş aşağıya dönmeye başlar.

Son ayın içinde ise, annenin yapacağı doğum şekli belirlenmiş olduğu için bunun doğrultusunda hareket eder. Fetus artık dışarıdaki ortama hazırdır ve gerçek yaşamı beklemektedir.

Hamilelik
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2114 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt