Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hamilelikte bebeğin gelişme geriliği nasıl fark edilir?

12. haftada yapılan ikili test ile bebeğin ense kalınlığı ölçülüyor ve burun kemiği kontrol ediliyor. Bu test bebekte down sendromu kontrolü için yapılan bir test.
Ayrıca 20. haftalarda yapılan ayrıntılı ultrason ile de bebeğin gelişiminde bir anormallik var mı yok mu bakılıyor.
İkili testte doktor bir risk görmezse 3lü test veya 4 lü test istemiyor. Ancak tabi hiç bir tarama yöntemi %100 sonuç vermiyor.
%100 olan tek yöntem Amniyosentez. Yalnız amniyosentez yapılışı biraz riskli. Bir iğne ile plesentadan sıvı alınıyor. Bu işlem esnasında yapılan iğnenin kesinlikle bebeğe veya kordona değmemesi gerekiyor.
Benim kişisel fikrim testlerde risk görünmüyorsa amniyosentez yaptırmamak, fakat en önemlisi doktorunuzun görüşü.
Doktorunuz mutlaka gerek görüyorsa bu konuda uzman biri tarafından yaptırmalısınız.
  • Paylaş
Bebeklerin anne karnındaki gelişmeleri gebelik boyunca izlenmesi gereken en önemli faktördür. Bebeğin belirli boyutlarda ve simetride olması gereklidir. Belirli bir seviyenin üstünde olması bebeğin büyüklüğü, belirli bir seviyenin altında olması anne karnında gelişme geriliği olarak isimlendirilir.

Anne karnında gözlenen gelişme gerilikleri ikiye ayrılır. Bir tanesi, bebeğin baş çevresi, kol uzunluğu, bacak uzunluğu, karın çevresi gibi bebeği anne karnındayken ölçüldüğünde bu ölçümlerde geri kalmasıdır. Bir de asimetrik denilen, bebeğin başında bir gelişme geriliği varken göbeğinde olmaması gibi bir durum gözlenmesidir. Simetrik gelişme gerilikleri, genelde daha erken gebelik haftalarında başlar. Öncelikli olarak bebeğin göbek, baş, bacak uzunluklarının kıyaslanmasıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

977 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt