Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hamilelikte genital bölge nasıl temizlenmelidir?

  1. Vajinayı sürekli yıkamayın. Aksi halde vajina içerisinde yer alan yararlı bakterilerin azalmasına yol açarsınız. Yararlı bakteriler, enfeksiyona sebep olan bakteriler ile savaşıp vajinayı koruma görevini yerine getirir.
  2. Vajinanın içini kesinlikle yıkamayın. Genital bölge temizliğinde kullanılan ürünler sadece dış genital bölge temizliği içindir.
  3. Tuvalet sonrası temizlik çok önemlidir. Temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır. Bu şekilde anüsten çıkmış olan bakterilerin vajinaya girişi engellenmiş olur.
  4. Bakteriler sıcak ve nemli ortamlardan hoşlanırlar. Bu yüzden vajinanın kuru kalmasına dikkat edilmelidr. Pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir. Dar ve sentetik çamaşırlardan kesinlikle uzak durun ve kullanmayın.
  5. Bikini bölgesinde yer alan tüyleri almak için ağdaya başvurmayın. Ağda, kıl batmalarına ve bunun sonucunda enfeksiyonlu irinlere sebep olabilir. Bunun yerine makas ya da kadınlar için hazırlanan jiletler kullanılabilir.
  6. Adet dönemi bakterilerin üremesi için oldukça fazla uygun bir ortam oluşturur. Adet döneminde kullanılan ped ya da tampon sürekli değiştirilmesi gerekir. Aksi halde bakteriler hızlı bir şekilde ürer ve ilerleyen dönemlerde farklı cinsel hastalıklara yol açabilir.
  7. Adet döneminde birliktelikten kaçının. Prezervatif kullanmaya özen gösterin.
  8. İdrar ihtiyacı kesinlikle ertelenmemelidir. İdrara çıkmak bakterileri vücuttan uzaklaştırabilmenin en basit yoludur.
  9. Halka açık olan tuvaletlerde klozete direk oturmayın. Eğer imkan varsa ıslak mendille silin ve tek kullanımlık kağıtları kullanın.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

444 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt