Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hamilelikte mekik çekmek zararlı mıdır?

Gebelik döneminde aşırı kilo almayı önlemek için sıkı bir diyet yapmak doğru bir davranış değildir. Formda kalmak için belirli dönemlerde hamile bayanların yapabileceği egzersiz programları bulunur. Bunlar hem anneye hemde bebeğe zarar vermeyecek ve zorlamayacak egzersizlerdir. Özellikle ilk 4 aydan sonra hamile bayanlar yürüyüş, hamile platesi ve yüzme gibi egzersizler yaparlarsa hem fazla kilolarından kurtulurlar. Hemde doğum aşamalarının daha kolay geçmesini sağlarlar. Ancak her hamile bayanın düşük geçirme riski farklıdır. Bazıları 9 ay boyunca yatağa bağımlı yaşarken bazıları daha rahat bir hamilelik geçirir. Egzersizleri doktor yönlendirmesi şeklinde yapmak gereklidir.

Hamilelik

İlk 3 aydan sonra rahim kanlanmasını azaltacak mekik çekme ve ağırlık kaldırma gibi egzersizler gebe bayanlar için zararlıdır.
Egzersiz yaparken kalp atımının hızlanması, bebeğin hareketinin azalması, kasılma ve kanama gibi durumlarda egzersize devam etmemek gereklidir.
  • Paylaş
Hamileliğin ilk haftalarından sonra mekik çekmek zararlı ve riskli bir hal alır çünkü sırt üstü uzanıldığında ve karın kasları zorlandığında rahme giden kan ve oksijen akımı azalır.Bu da bebek için çok tehlikeli bir durumdur.Doktora da danışarak hamilelik döneminde başka egzersizler yapılabilir.
Hamilelikte yaşanan sırt ağrıları için yapılabilecek egzersizleri buradan inceleyebilirsiniz:
inploid.com/t/hamileler-icin-en-iyi-sirt-egzersizleri-nelerd...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

11258 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt