Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hamilelikte yüksek ateş durumunda ne yapılmalıdır?

Hamile bayanlarda da vücut ısısı herkesin olduğu gibi 37 derece civarındadır. Bu ısının 38.5 ve üstüne çıkması yüksek ateş olarak kabul edilir. Yüksek ateş ilk üç ay hamilelerde tehlikeli olabilir. Yüksek ateşin nedenleri; çeşitli enfeksiyonlar, soğuk algınlığı, tiroit hastalıkları, çok sıcak suyla banyo yapması, güneşten yeterli korunmaması ve saunaya girmek, güneşlenmek gibi durumlar ateşin yükselmesine neden olur. Pişmemiş et ve evcil hayvanlardan geçen bir takım mikroplar da hamilelikte enfeksiyonlara neden olabilir.

Ateş yükselmesi hissedildiği anda mutlaka hemen doktora başvurmak gerekir. Ateş ilk 3 ay içinde bebeğe çeşitli zararlar verir. Bu nedenle hipertermi sırasında doktora gidene kadar ılık duş alıp, eklem bölgelerine soğuk kompres yapabilir. Parasetamol (ateş düşürücü ağrı kesici ilaç türü) içeren ilaçlar alabilir. Bu ilaçlar fetusa zarar vermez. Ancak daha önceden doktora danıştığınız bir ilaç olmasına yine de özen gösterin.

Yüksek ateş sonucunda vücutta enzimler çalışamaz. Yüksek ısıda enzimlerin yapısı bozulur ve proteinlerde bundan etkilenir. Fetusun organlarının geliştiği bu dönemde yüksek ateş ciddi zararlar verebilir. Bu durumda bebekte nöral tüp defekti, mikrosefali ( kafanın normalden küçük olması), damak bozukluğu, kalp ve damar sisteminde bozukluk, kol ve bacaklarda problem, böbrek bozukluğu gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.
  • Paylaş