Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hamileyken uçağa binmek zararlı mıdır?

Uçak seyahati, yolcu etmek mecburiyeti olan gebelerin aklına takılmakta olan en önemli konulardan birisidir. Uzmanların görüşlerine göre gebeliğin ikinci 3 aylık evresinde uçak en güvenli dönemdir.

Havayolları ve birçok uzmana normal gebelikte hava yolculuğunun hamileliği kötü yönde etkileyecek herhangi bir etki oluşturmadığı konusunda fikirleri vardır fakat yine de gebeliğin herhangi bir evresinde uçmanın güvenli mi değil mi doktora danışmak gerekir.

Gebeliğin ilk 3 aylık döneminde uçak ile yolculuk yapmanın hiçbir problem oluşturmayacağı konusunda bir durum yoktur. Ancak basit soğuk algınlığının dahi uçma esnasında çok hissedildiği ya da uzun uçuş sırasında hareket edildiği zaman ayakları geriye atmanın zor olduğu düşünülüyor olsa bile uçakta iken insan bedeninin daha fazla etkilendiği bilinir.

Uçak yolculuğunun gebeliği olumsuz bir etki yapıp yapmayacağını doktora danışmak gerekir. Hamileyken hava seyahati mümkün olduğu kadar aza indirilmelidir.

İlk aylar problemsiz bir biçimde geçmiş ise ikinci 3 ay uçak seyahati yapılması en güvenli dönemdir.

İkinci 3 ayında olan gebelerin akıllarına emniyet kemeri güvenli bir biçimde olur mu, ekonomi sınıf sendromu ve şiddetli türbülans türü endişeler vardır. Bu konular ile alakalı ufak araştırma rahat yolculuk için önem taşır.

Birçok havayolu firmasının gebelik ve havayolu yolculuğu ile alakalı kısıtlayıcı türde politikaları vardır. Havayolu firmaları hamile olan yolcuya yönetilmekte olan sorular sonucuna göre insanı ucağa kabul edebilir ya da almayabilir.

Bu tarz beyanlarda genelde yolcunun söylemiş olduğu cevapları kabul ederler ve firmalar uzman görüşüne başvurmadan yolculara izin verebilirler.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

569 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt