Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hamsterın ve kafesinin temizliği nasıl yapılır?


Hamster Bakımı
Kafesinde istediğinde saklanabileceği yerler olmalıdır, dişi hamster, eğer çiftleşmeye hazır değil ise kafesine konan erkeği öldürebilir.

Eğer birden fazla hamster aynı kafeste yaşıyor ise kafes büyük olmalı ve her birinin saklanabileceği ayrı yerler bulunmalıdır.


Kavga ettiklerini görürseniz hemen ayrı kafeslere yerleştirin.
Hamster dayanıklı bir hayvandır.

Kafes temizliğine göstereceğiniz özen, kaliteli taban malzemesi ve uygun yemlerle sağlıklı bir ömür geçirecektir.

Hamster insanlardan nezle kapabilir, bu yüzden nezle olanlar kafesten uzak durmalıdır.

Sağlıklı bir hamster'ın; vücudu yuvarlak, gözleri parlak ve canlı, burnu akıntısız, tüyleri düzgün ve parlaktır, hareketlidir ve çevresi ile iletişimlidir.

Ortamın kirli olması hamster gibi mikroba duyarlı bir canlıyı hasta edebilir.

Kafesin temizliği ihmal edilmemeli, hamster'ınızı aşırı sıcaktan koruyunuz. Eğer ısı 27 derecenin üstüne çıkarsa hamster derin uykuya dalar ve vücut fonksiyonları yavaşlar. Bu durumda onun öldüğünü sanabilirsiniz. Bu özellik onun çöldeki yüksek sıcaklık ile başa çıkmasını sağlar.

Kafes

Plastik tabanlı bir kafes temizlik kolaylığı sağlayacaktır.Kafes mümkün olduğunca büyük olmalıdır. Küçük bir kafeste hamster huzursuz ve saldırgan olur.Tek bir hamster için 60x45 cm taban alanı ve 30 cm yüksekliği olan bir kafes yeterlidir.Kafes tabanına 3-5 cm kalınlığında emici taban malzemesi konur. Hamster eşelenmeyi sever, bu nedenle derin taban malzemesi eşelenme ihtiyacını karşılayacaktır.Kağıt yeterince emici olamadığı için taban malzemesi görevini yerine getiremez. Taban malzemesinin üstüne yayılacak saman hem doğal bir ortam sağlar, hem de hayvanın dışkısı ile temasını keser.Yuvanın içine bir miktar ot koymalısınız, yem kabı kemirgenin içine giremeyeceği boyutta olmalıdır.Kafeste koşma tekerleği şarttır, yeterince hareket etmeyen hamster önemli sağlık sorunları yaşar.

Sıkıştırılmış talaş kafes tabanına yayıldığında rahat ve temiz bir ortam sağlar. Özel olarak, hiçbir kimyasal madde ile temas etmemiş beyaz çamdan üretilmiştir. Sıkıştırılmış olduğu için uzun süre kullanılır ve oldukça da ekonomiktir.
  • Paylaş
Hamsterlar, çok hassas hayvanlardır. Çabuk üşüyebilirler, nemden etkilenebilirler. Yeterince sıcak olmayan su, çıkıldığında yeterince kurutulmayan deri ve tüyler, vücudun siz farkında olmadan ısı kaybetmesi gibi olasılıklar onu hasta edebilir.

Dillerindeki pütürcüklü yapı ve antiseptik madde, kedilerdeki gibi kendilerini temizlemelerine imkan verir. Üstlerini az nemli ılık bezle sildiğinizde, üstünden kendisinin temizlemeye devam edeceğini görürsünüz. Yani zorunluluk hali olmadıkça hamster yıkanmamalı, ılık bir bezle silinmelidir.

Kafesinin temizliği ise haftada bir kez yapılmalıdır. Daha fazla yapılması halinde hamster, yuvası bozulduğu ve yiyecekleri kaybolduğu için huzursuz olacaktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2697 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Hamster bakımı nasıl yapılır?