Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hang nasıl bir çalgıdır?

Enstrüman
Hang, ilk kez 2000 yılında İsviçre'de üretilen bir müzik aletidir.

"Hipnotik bir çalgı" olarak nitelendirilen Hang, Bern dilinde ve Macarca'da "el" anlamına gelmektedir. Hang'i iki İsviçre vatandaşı, Sabina Schärer ile Felix Rohner, dünyanın farklı bölgelerinde gerçekleştirdikleri uzun araştırma ve incelemeler sonucunda bir perküsyon enstrümanı olarak üretmişlerdir.

Tamamen çelikten üretilen Hang, kucağa yerleştirilip, el ve parmaklar kullanılarak çalınır. İdiofon'lar grubuna giren enstrümanın, arp, gong ya da armonik tınıları andıran bir sesi vardır. Yüzeyinde bulunan küçük çukurlara vurularak titreşim yoluyla farklı sesler ve notalar elde edilir.

Enstrüman

Yaratıcıları, 2001 ile 2005 yılları arasında 45 kadar farklı model geliştirmişlerse de çalma konusunda henüz oturmuş bir kural ya da yönteme sahip olmayan Hang için, Endonezya ve Güney Hindistan'a uzanan bir araştırma yapılmış. Enstrüman, yılda sadece 400 adet kadar üretilip, iki yıl sonrasına verilen teslim tarihiyle yaklaşık 1300 Euro'dan satılmaktadır.

Türkiye'de NTV'nin programına davet ettiği Reha Kocataş da, hang çalanlar arasında. Bu meditatif çalgıyı İstiklal caddesinde de sık sık dinleyebilirsiniz.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

290 Görüntülenme1 Takipçi1 Yanıt