Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hangi bölümde daha çok mekanik dersi okunur? İnşaat mühendisliğinde mi yoksa makine mühendisliğinde mi?

Kanaatimce İngilizce adı mechanical engineering olan makine mühendisliğinde. İnşaat, doğası gereği statik ağırlıklıdır. Sonuçta yapılarımızın hiçbir şekilde hareket etmesini istemeyiz. Zaten inşaat sektörünün mekanik işlerini de makine mühendisleri yapar.

Buyurun kendiniz kıyaslayın:

ODTÜ için,
İTÜ için,
  • Paylaş
Üniversiteden üniversiteye değişebilir ama iki bölümde de biz öğrencileri zorlayabilecek kadar okutuluyor:)))
  • Paylaş
Tabi ki makine mühendisliğinde. Hatta neredeyse 1 tam yıl, tüm dersler mekanik üzerinedir. Zaten ısı ve mekanik ana bilim dalları üzerinedir makine mühendisliği. Mekanizma, Makine Dinamiği, Akışkanlar Mekaniği 1 ve 2, Dinamik sadece ilk anda aklıma gelen makine mühendisliği dersleri. Bunlara bağlı seçmeli dersleri saymıyorum bile.
  • Paylaş
Aslında yurtdışında ki ismi mechanical engineering olan bir bölümümüz var ( makina mühendisliğidir kendisi ) şimdi mekanik deyincede işin içine durumlarda değişir neyin mekaniği ise ama inşaat mühendisliğinde sadece yapı mekaniği görürsün ağırlıklı makina mühendisliğinde ise yolun biraz daha fazla açık en azından bir sınırlanman yok... Bide ne bileyim mekanik mühendisi denmeliydi bize ama hıhım neyse ( hep o malzeme biliminden falan dolayı demediler bak. )
  • Paylaş
Bu, üniversiteden üniversiteye seçmeli ders opsiyonlarının farklılık göstermesinden değişmekle birlikte, her iki bölümde de lisan ve yüksek lisansta birer tane mekanik dersi zorunludur.
  • Paylaş
İnşaat mühendisliğinde en az 4 mekanik dersi vardır
  • Paylaş
Bence şöle olabilir; makina mühendisliği, malzeme mühendisliği, inşaat ve hatta kimya mühendisliğinde bile olabilir. Sallıorum tabii.
  • Paylaş
2

Tuğçe Değirmenci, Kimya mühendisliğinde mekanik dersi adı altında statik dinamik mukavemet görülüyor.

Tuğçe Değirmenci, Ayrıca akışkanlar mekaniği gibi birçok derste mekanik var.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1876 Görüntülenme8 Takipçi7 Yanıt