Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hangi durumlarda yalan söylemek zorunda kalırsınız?

10 yılı teknoloji mağazalarında olmak üzere epeyce zaman sıcak satışta bulundum.
Öyle insanlar çıkıyor ki karşınıza hani anlatmakla bitmez hikayeleri.
İşte onların arasında da bir çok seçilmiş var ki ihtiyacı olduğu ürün veya ürün yelpazesi hakkında derme çatma bilgisiyle veya hiç olmayan bilgisiyle öyle dünyaları yaratmış geliyorlar ki hemde en uygun fiyata en iyisini isteyerek, aman tanrım çekerek içinizden çat-pat kullanım amacını öğrenip yinede en uygun olanını sunuyorsunuz.
Sonra, aynı özellikleri taşıyan %10 daha ucuz ürüne yönelip bu nasıl diye soruyor, (diyemiyorsun tabii o cehennem ateşi gibi yanıyor, kasılıyor, "dizüstü bilg. " servis ağı berbat) benim önerdiğim daha iyi hem yerinde servis hizmeti falan filan derken devam etmez mi ama özellikleri aynı-fiyatı uygun, gözlerinin öbeğine bakıp; 180 derece bir dönüşle önce çayı karıştırıp sonra kızarmış ekmeğe terayağı ve üstüne de balı sürüp bir güzel hizmetimi tamamlayıp göndermek zorunda bırakıldığım çok olmuştur.
Tabii bu model müşterilerin iki gün sonra gelmesi ve terayağ bal iyiydi de bu makine çok blaa blaa bla iade etmek istiyorum :)) Hadi canım servise serviseee
 • Paylaş
Savaşta düşmana karşı, İnsanların arasını bulup iyiliğe sebep olmak için,
bir de hanımla beyin arasını bulmak için.
 • Paylaş
Ailemin üzülüp olumsuz etkilenmesi söz konusuysa. Ama kısa süreli bir "gercegi söylememe" olur büyük ihtimal yalan söyleyebilecegimi sanmiyorum. Uygun bir zamanda da aciklarim. . .
 • Paylaş
Hemen her durumda yalan söyleyebilirim, konun önemi, insanı değerler, fazilet, dürüstlük gibi göreceli kavramlar yalan söylememe engel olmaz. Yalan olduğunu düşündüğüm bir araştırma varmış buna göre günde 200 yalan ortalaması olan bir ırkız. Gerçi 200 az ama yedik işte:-) bir sözün yalan olması için karşı tarafın bunun doğru olmadığını bilmesi yahut sözü söyleyen kişinin yalan söylediğini beyan etmesi lazımdır. Bir sözün yalan olduğunu düşünmemiz o sözün gerçekten doğru olmadığını ispatlamaya yetmez. Daha basit bir mantıkla yakalanmıyorsan yalan değildir doğruyu söylemiyorsan bile.
 • Paylaş
Hiç bir durum insanı yalan söylemeye itemez. İnsan sadece kendisi istediği için yalan söyler. Karşımda ki insanı üzmemek için yalan söyledim diyerek sadece kendimizi avuturuz. İnsan her zaman doğruyu söylemeli karşında ki insanın üzüleceğini bilse bile illa ki karşımızda ki insanı kırmadan da doğruyu söyleyebiliriz.
 • Paylaş
Sevdiklerimin üzülmesinden korktuğum zamanlarda
 • Paylaş
Doğru söylememin mümkün olamayacağı durumlarda.nadiren
 • Paylaş
Kaybetmekten korktuğum anda
 • Paylaş
1

Şenol Deniz Ikizer, o durumda yalan çözüm olmuyor ki hatta aranan bahane olabiliyor bazen.

Doğru seyler karsımdaki insanı üzecekse nadiren yalan söylerim... .
 • Paylaş
Eğer iki kişi arasında, alevlenecek, kavgaya gidebilecek bir durum seziyorsam, tarafsız ve sakinleştirici bir şeyler söylemek için söyleyebilirim. Eğer söylemezsem, iki taraftan biri lehine, diğerinin de arkasından konuşmuş olacağım. Aslında ne olursa olsun doğruyu söylerim ama o durumda hiç kimsenin doğruları dinleyecek durumu yoktur. Önemli olan sakinleşip, aklıselimle hareket edecekleri zamana kadar insanları yatıştırmaktır. Bazen yanlış anlamalardan dolayı cinayet bile çıkabilir.
 • Paylaş
Yalan söylemek ticari bir durumdur. Çıkarı olan herkes iyi bir ticaret erbabı ise yalan söyler. Yalan söylemek kârlı değilse yalan genellikle söylenemez.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

910 Görüntülenme15 Takipçi12 Yanıt

Konu Başlıkları