Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hangi enstrümanı çalıyorsunuz? Niçin tercihiniz bu yönde oldu?

Bağlama çalıyorum (kendi çapımda :)), üniversitede yurtta kalırken çok canım sıkılırdı. Abimden bana bir bağlama almasını rica etmiştim, sağolsun o da beni kırmadı :). Yurdun yangın merdivenlerinde tıngır mıngır çalmayı öğrendik. Konservatuvar çok yakındı orada da seçmeli bağlama dersi almışlığım var. Abim her türlü enstrümanı süper çaldığı için ve bağlamayı da daha önce ilk ondan dinlediğim için bu yönde oldu sanırsam seçimim. Bir de "bağlama çalabilenler diğer enstrümanları daha kolay çalabiliyor" lafı vardı :). Şimdilerde bateri sevdam var (elektronik bir de baterim, ama arızalandı ve aylardır tamirinin bitmesini bekliyorum :s)... Bateriye ilgim ise doğrudan ritme olan ilgimle alakalı. Zor bir enstrüman ama çalması da bir o kadar zevkli. Müziğin sırtını yasladığı şey ritm ve olmazsa olmaz bir parçası. Bu da beni etkiliyor.
  • Paylaş
İTÜ Devlet Konservatuar'ında vokal(şan) ve piyano eğitimi aldım. Evde digital bir piyanom var. İşten bunaldığımda ve dinlenmek istediğimde çalıyorum. 3.2 oktav sesim var ama müzik piyasası henüz, teknoloji piyasası kadar ilgimi çekmiyor. Belki ileride bırakırım bu işleri Çikita Banana diye bir şarkı yaparım :D

Sözleri'de;
Sevmiyorsan banana,
Gelmiyorsam sanana,
Çekemiyorsan al bir tane Çikita Banana :))

Bu şarkıyı gidip konservatuardaki hocalarıma söyliyim de :) Müzik tarihine geçiyim :D

Şaka bir yana, zaten repertuarım genelde batı müziğidir. Her ne kadar TSM'yi iyi söylesemde :) Popüler müzik ile ilgileniyorum. Piyano'da bir batı çalgısıdır. Ses aralığı çok geniş olduğundan, bir çok parçaya eşlik edebilir. Aynı zamanda şan çalışmalarıda bu nedenle piyano eşliğinde yapılır.

Daha önce gitar, bateri v.s. denedim ama piyanonun başına geçtiğimde kendimi notaların ritmine bırakıyorum. Bazen öyle güzel parçalar çıkartıyorum ki, keşke bunu kaydetseydim diyorum :) Bir Fazıl Say olamam belki ama üretim yeteneğim var.

Müzikle küçük yaşlardan beri ilgileniyorum ama bilim'den kopamıyorum maalesef.

Eğer müziği seviyorsanız ve bir entruman çalmak istiyorsanız, basit olduğundan gitar ile başlayabilirsiniz. Nota zorunlu değil ama bilseniz çok iyi olur. Öğrendikten sorna bir parçayı nota ile çalmak çok daha kolaydır.
  • Paylaş
Biraz gitar (klasik, elektro), biraz piyano, biraz da resimde gördüğünüz ukulele ayrıca bir çok vurmalı (tumba, timbal, guiro, bateri, el perkusyonları), bas gitar, didgeridoo çalıyorum. Eskiden barlarda program yapıyordum, bazen grupla, bazen üçlü, bazen ikili, bazen de tek başıma. Ama bir çok enstrüman öğrenmiş olmamın nedeni aslında kayıt yapabilmek...
  • Paylaş
Piyano çalmak istemiştim hep... :(
  • Paylaş
1

Hakan Damar, Eğer yaşınız 18'den büyük ise profesyonel bir kariyer yapmanız zor olur ama en azından istediğiniz parçaları notalarından çalabilecek kadar öğrenebilirsiniz. 1.5/2 sene içerisinde güzel parçalar çalacak noktaya gelirsiniz. Piyanonun zoruluğu; aynı anda 2 anahtardan birden çalmanız gerekmektedir. Bir eliniz Sol anahtarından çalarken, diğeri Fa anahtarından çalması gerekmektedir ve nota anahtarına göre notaların diziliş sırası değişir.

İyi bir solfej bilginizin olması lazım ki farklı enstrumanlardaki parçaları transpoze edebilesiniz. Başlangıç için Beyer methodunu tavsiye ederim.

Bir deneyin, olmazsada ileride en azından denedim dersiniz. Fakat unutmayın gitar gibi 3 ayda parça çalmanız zor. Biraz sabırlı olmanız ve düzenli çalışmanız gerekmektedir.

Az buçuk gitar çalıyorum.1 aydır neye başladım.Çok yolum var...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

790 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt