Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hangi faktörler kişinin empati seviyesini belirler?

  • Deneyimler: Empati kurma yetisinin gelişebilmesi için, yaşanan deneyimlerin yüksekliği, karşılaşılabilecek durumlar karşısında karşıdakini anlama olasılığını artırır.
  • Dinleme becerisi: Karşısındakinin düşünce ve fikirlerine önem verip, karşısındakini dinleyen insanların empati kurabilme yeteneği daha fazladır. Gerçekten dinlendiğinin farkında olan kişi kendini daha çok açar ve anlaşılma ve anlama kendi kolaylaştırır.
  • Sorular sormak: Bilmediğiniz bir durum karşısında sorular sorarak, bildiğiniz gibi anlamaya çalışabilirsiniz. Bu sayede ilk seferde sorununu anlatmak istemeyen kişiye sorduğunuz sorularla yaklaşarak sorununu verdiği cevaplarda yakalayabilirsiniz. Örneğin sevmediği davranışları sorarak hangi davranışın onu üzdüğüne ulaşabilirsiniz.
  • Farklı görmemek: Karşınızdakini farklı görmeden genel ve normal bir durummuş gibi değerlendirmek gereklidir. Herhangi bir sorun varsa bunu kişiselleştirmeden kişiyi rahatlatmak ve onu farklı görmemek durumunu anlamamıza yardımcı olur.
  • Ders çıkarmak: Yaşadıklarından ders alan insanlar hem kendi kendileriyle olan bağlarını hemde çevreleriyle olan bağlarını aynı durumlarla karşılaştıklarında rahatlatacak kişi olarak görülürler.

Empati

Empati kurmayı engelleyen faktörler;
  • Çocukluk döneminde çok fazla ve çok az övgü almak.
  • Çocukluk döneminde fazla eleştiri almak
  • Şımarık yetiştirilen bir çocuk ve çevre durumlarından habersiz, sorunlar karşısında tek başına çözüm üretemeyen bir çocuk ilerde empati kurma seviyesi düşük olarak yetişir.
  • Paylaş
Bence yetiştiriliş tarzı ... empati görmemiş çocuk ki bu başkalarının ona empati duyması değil empatinin öğretilmesi anlamında ... mesela küçük bir kedi kış günü sokakta sırtını apartmana vermiş büzülmüş duruyor; annesinin elinden tutmuş çocuk kedinin yanından geçerken annesi dönüyor ve 'bak kedi çok üşümüş bu yüzden sırtını apartmana vermiş ve büzülerek duruyor' diyor... çocuğun hayatında bu örneklemler çoğaldıkça çevresi ile ilgili ve görünenin altında yatan gerekçeleri görmeye çalışan bir birey olur ... Anne bunun yanında kediye bir klube yapıp apartmanın yanına bırakırsa veya yavru kediyi evine alırsa ( ki büyük bir kedide olabilirdi aslında) çocuk empati kurup üzülmeyi öğrenmenin yanında karşılıksız el uzatmayı da öğrenebilir : )
  • Paylaş
2

Ayşe Karaman, Bu örenk empati değil acıtasyon sonucunda da yardımseverlik ya da dediğiniz gibi karşılıksız el uzatme olmuş bence.Çocuk o kedi için üzülebilir fakat, kendini o kedinin yerine koymayabilir.Hatta zamanla düşene birde sen vuracaksın gibi kötü bir duygu geliştirenlerde var onlardan da olabilir. Acıma, iylik yapma bu tarz duygular insanlığın doğasında hep var fakat ne yazıkki, empati psikologlada bile yok. Hiç kimse kendi başına gelmeden anlayamıyo mağlesef

Özge Can Balaban, Örnekği ajitasyondan ayıran nokta "bu yüzden sırtını apartmana vermiş ve büzülerek duruyor" kısmı aslında. Örnek kötü bir durum üzerine verildiği için ajitasyon gibi duruyor. Aslında durum çevresinde olan biten olaylar-durumlar karşısında algıları açık birey olma, bunu öğrenme. Empatinin teorik tanımı ile pratikte kurulan empatinin farklılığı belkide problem. Kimse kimse ile tam anlamı ile empati kuramaz çünkü deneyimleri buna izin vermez. Ama çalışabilir. Bunun içinde farkındaliğinin yüksek olması gerekir. Bu da gelişim çağında çevresinde olan biteni görme ve sebep sonuç ilişkisi kurma ile ilgili bence. Bunun da öğrenilenbir davranış modeli olduğunu düşünüyorum.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

811 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt