Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hangi gitar türüyle slow tarzı şarkı çalınır?

Her gitar türüyle slow müzik yapılır. Önemli olan tarzdır. Hangi tarzda slow müzik yapacak olacağınızdır. Bu konu aslında geniş kapsamlı bir sorudur. Şöyle konunun derinine inmeden cevaplamak gerekirse, klasik gitardan başlayalım. Klasik gitar adından da anlaşılacağı gibi klasik müzik için kullanılan bir gitar türüdür. Günümüzde pop müzik çalan arkadaşlarında sıklıkla kullandığı bir enstrümandır. 6 telli olan klasik gitarın 3 alt teli sarımsız naylon üst 3 teli sarımlıdır. Bu yüzden gitarı ilk başlayan arkadaşlar için fazla parmaklarını acıtmaz. Başlıca Klasik gitar markaları Ibanez, Cort, Yamaha, Valencia v.s.
Gelelim akustik gitara genel olarak rock müzik için tasarlanmış bir gitardır. Rock tarzı müzik yapmak isteyen arkadaşlar bu gitarları seçmelidirler. Akustik gitarın telleri çelik olduğu için ilk başta biraz parmaklarınızı parçalayabilir ama korkmayın zamanla alışırsınız :) Başlıca akustik gitar markaları Takamine, Fender, Cort, Ibanez, Epiphone, Gibson v.s.
Son kısım olarak elektro gitar. Elektrik gitar diye de tabir ettiğimiz bu gitar türü rock on roll, blues, metalin bir sürü türünde kullanılır. Tamam elektro gitarlarda bu tarz müzikler yapılır ama bunlarında türleri mevcuttur. Elektro gitarları üç ana kısma ayırmak gerekirse;

1) Süperstrat gitarlar
2) Strocaster ve Telecasterlar
3) Les paul kasa gitarlar

İlk olarak süperstrat gitarlara değinelim. Süperstrat gitar Strocasterlerin ve Telecasterin perde yetersizliği için ve daha çok solo hızlarında en üst seviyeye çıkarmak adına üretilmişlerdir. (Yalnız böyle dediğim için yanlış anlaşılmasın yani Strocaster'de de gayet hız yapabilirsiniz.) Süperstrat kasa gitarlar daha çok heavy metal, nu metal, progressive rock gibi türler için kullanılan bir türdür. Manyetikleri genel olarak humbucker'dır. Genel olarak bir süperstrat gitarın manyetik dizilimi humbucker, single, humburker tarzıdır. Bilindik süperstrat markaları ise Ibanez, Jacksonn, Schecter, Esp, Ltd. Gelelim Strocaster ve Telecaster gitarlara. Bu iki gitar türü daha çok blues tarzında kullanırlar. Genel olarak single manyetiklerden oluştuğu için yumuşak bir sesi vardır bu gitarların. (Hatta forum sitelerinde biraz dolaştığınız zaman genel olarak duman grubunun soundna nasıl ulaşabilirim sorusunu dile getirmişlerdir. Kullandıkları gitar türü strocaster ve telecasterdır. Ayrıca jimi hendrix'de bir strocaster kullanıcısıdır. Ek bilgi olarak bunlarıda söylemek söylemek istedim. :) ) Bu gitar türü Fender markasıyla bütünleşmiştir. Çünkü bu gitar türünü ilk Fender üretmiştir. Fenderin bir alt markası olan squier, jay tursey gibi markalarda bu tür gitarları üretirler.

Les paul kasa gitarlar ise Gibson markası ile bütünleşmiş bir türdür. Les paul kasa gitar biraz joker tarzı gitarlardır. Blues, rock on roll, metal tarzı müzikler yapabilirsiniz. Les paul kasa gitar üretimi yapan bazı markalar ise Gibson, Epiphone, Ltd'dir.

Bu konuda daha konuşulması ve aktarılması gereken çok şey mevcut fakat genel olarak gitarlar ve yapılacak tarzlar bu şekildedirler. Şunu da belirtmekte yarar var. Gitara yeni başlayacak arkadaşlar için genelde şu kanının kurbanı oluyorlar. " Gitara klasik gitarla başlanır." Böyle bir şey yok. Klasik gitarla klasik müzik ve pop müzik yapılır. Flemenko tarzıda yapılır ama tutup rock yapmaya çalışmayın. :) Hangi tarz müzik yapmak istiyorsanız ona göre bir gitar seçimi yapmak gerekir. İşin ehli olan bir kişiyle buna karar vermek daha verimli olur. Umarım yardımcı olmuşumdur. :)
  • Paylaş
Zafer kartal çok güzel açıklamış sağolsun, ben soruyu biraz kişisel yönden cevaplayacagim.

Bir çok müzik aletini denemiş fakat tamamında beceriksiz olmuş dıngırdatma seviyesinde müzikle uğraşan birisi olarak olaya bakacak olursam. Slow şarkıların akustik gitara daha çok yakıştığını söyleye bilirim. Belki de misinanın tonu ile ilgili olarak çelik teli tercih ettiğim içindir.

Klasik gitar hep dış kulak ile duyduğum seste derinlik bulamadığım bir enstrüman ve daha çok solist ile beraber güzel geliyor sesi bana by sebeple akustik gitar daha derin bir ses yapısı oluşturuyor gibi hissediyorum e slow da daha romantik daha hissel bir tarz ikisi birleşince tercihim akustik oluyor.

Klasikte nasıl ki solist arıyorsa kulağım elektro gitar da da davul şart oluyor benim için, ama akustik sek rakı gibi tek başına kral :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3633 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt