Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hangi ilaçların reçetesiz alınmaması gereklidir?

Bütün ilaçları bir uzman tarafından onaylattıktan sonra almaya özen gösterin. Ancak yanık, yara, soğuk algınlığı ilaçları reçetesiz satıldığından alınabilir. Daha önce doktorun yazdığı ve sizde yan etkisi görmediğiniz ağrı kesicileri de alabilirsiniz.

Bu ilaçların dışında; tansiyon, kalp ve sinir ilaçlarının doktor kontrolünde ve reçete ile alınması gereklidir. Bu ilaçların tedavi edici dozunun aşılması durumunda toksik etkiler gözlenebilir. Doz miktarı bireye göre farklılık gösterdiğinden kendi başınıza kullanmayınız.
  • Paylaş
Psikiyatrik, kardiyolojik ve daha bir çok dalda ilaç kullanımı reçeteye bağlı olmalıdır. Doktora danışmadan ilaç kullanmak yarardan çok zarar verecektir.
  • Paylaş
Ülkemizde ağrı kesici ve soğuk algınlığı ilaçları da dahil nerdeyse tüm ilaçlarda "reçete ile satılır" ibaresi vardır. Yani sadece doktor tavsiyesi (reçete) ile alınabilir. Ancak mevcut durumda işleyen sağlık sistemi ve eczaneleri zora soktuğundan bu kural uygulanmamaktadır.
  • Paylaş
Tüm ilaçlar reçeteli ile alınmalıdır, bir çok böbrek yetmezliği olan kişi, sadece bir ağrı kesici aldıktan sonra şikayetlerinin başladığını söyler.
  • Paylaş
Hiçbir ilaç reçetesiz alınmamalıdır. Biz de sistem yanlış ama yakında değişecek gibi. ABD de basit bir ağrı kesici bile alamazsınız üstelik reçete ile gitseniz dahi öyle kutu kutu ilaç verilmiyor. Sayı ile adet ile veriliyor. Umarım kısa zaman sonra aynı sistem bizde de olur. Devlete büyük masrafı var bu sistemin.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

491 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt