Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hangi işletim sistemini kullanmak daha iyidir?

En az on yıllık olduğuna inandığım bir laptop var elimde. Özelliklerine bakmak isteyen için belirteyim; Sony Vaio vgn-fs315m. Bu dizüstü bilgisayarın özelliklerine ek olarak sonradan 2 gb ram taktım anakarta. Orjinalde gelen sistem Windows Xp. Ancak bir türlü karar veremediğim konu, bu laptopta Windows Xp'nin mi, yoksa Windows 7'nin mi daha hızlı çalıştığı sorusu. Sizce hangisini kullanmalıyım? Çünkü ben bir türlü karar veremiyorum hangisinin daha performanslı ve stabil çalışacağına. (128 mb nvidia geforce go 6400 ekran kartı, intel pentium işlemci)Düzenle
Oldukça eski bir model ve bu modelin kabul edeceği RAM ile de günümüzdeki eşdeğer RAM performansını almanız imkansız. Yorumlarda Photoshop CC kullanacağınızı belirtmişsiniz, ancak bu makinede CC ile gelen yenilikleri adam akıllı kullanmanızın da imkanı yok.

Şahsen 3 yaşındaki MacBook makinemde bile Adobe'un eski serisini kullanıyorum, tüm işimi rahatlıkla görüyor, AutoCAD için de durum aynı diyeyim. Benzer durumda evde bulunan Netbook ise XP kurulu halde gayet canavar halde çalışıyor.

Windows 7 kurmanız makinenizi tam manasıyla hızlandırmayacaktır, daha doğrusu belirli işlemlerde hızlanırken, diğerlerinde yavaşlıklar hissedersiniz zaman içinde. Yine de XP'nin güncelleme desteği olmadığı için tercih etmeniz doğal, bu durumda da Windows 7'yi bir çok tweak ile kurmanızda fayda olacaktır.
Şu yazı bu konuda size bir fikir verebilir.
blackviper.com/2009/10/01/black-vipers-w. . .
  • Paylaş
3

Düşünce Hırsızı, Destek kalkmis olsa da windows xp update sistemi halen aktif. en azindan bu yila kadarki guncellemeler icin oyle. Ancak cc ile ilgili anlamadigim bir olay var. Onunla ilgili da ayri sory soracagim sanirim.

Hakan Özerdem, Açık konuşayım, yıllardır bilgisayara güncelleme kurmadım. Ne çökme, ne hack ne de başka bir sorunla da karşılaşmadım. Deep Freeze gibi bir çözüm kullanıyorum, C: sürücüsü kilitli durumda, Masaüstü, Belgeler vb gerekli alanlar diğer partitionlarda yer alıyor, güncelleme olmadan da mis gibi geçiniyoruz bilgisayarımla.

Düşünce Hırsızı, Ben de onu kullaniyorum. Uzun yillar once uretilmisolan mustesem program. :)

Şöyle bir tecrübemi paylaşayım. Vista'dan downgrade XP yüklü olarak almış olduğum eski bilgisayarıma RAM arttırarak 7 yüklemiştim. Alet çok ısında ve bir yerleri yandı. Bence bilgisayar hangi işletim sisteminin güncel zamanının teknolojisiyle yapılmışsa o sistem kullanılmalıdır. Hız olarak XP ve 7 arasında büyük bir uçurum yok ama bir çok yazılım üreticisi artık XP'yi desteklemiyor. Alternatifiniz diğer birDeniz Çetin (@denizcetin_net) 'in yazdığı gibi 7 Lite versiyon olabilir. Linux gibi egzotik sistemler sadece o sistemleri geliştirenler için uygundur bir de server sistemi olabilirler. Tamam çok hızlı çalışır ama sizi A noktasından B noktasına da taşımaz. Yani neredeyse hiçbir yazılım firması desteklemediğinden sürekli bir uyumsuzluk problemiyle boğuşursunuz.
  • Paylaş
Şüphesiz windows xp daha hızlı çalışır dediğiniz bilgisayarda fakat artık microsoft, xp işletim sistemi üzerinden desteğini çektiğinden güncel virüs proğramlarını kullanamazsınız. Ayrıca 2 gb ram var demişsiniz windows 7 gayet rahat ve stabil çalışır.. Windows 7' yi tavsiye ederim.
  • Paylaş
5

Düşünce Hırsızı, Ben de buna inanıyorum ama her nedense Windows 7'nin daha hızlı çalışacağını düşünüyorum. Bana hiç de hızlıymış gibi gelmiyor Xp. Ayrıca Windows 7'ye oranla sankı Windows Xp gözümü daha çok yoruyor gibi.

Muhammed Ali Kuş, Evet Evet bence hiç uğraşma windows 7 kur için de rahat etsin leptopunda ;)

Düşünce Hırsızı, Yalnız şunu fark ettim ki Win 7 kullanırken laptoptan çıkan ses seviyesi daha yüksek. Ekran kartı ve işlemci fanının dönüş hızı genelde daha yuksekte seyrediyor zannedersem. Donanımı zamanın büyük kısmında yüksek seviyede kullanmamak adına xp'ye geçeceğim. Zaten Win7'de sebebini anlayamadığım bir sönüklük var görüntülerde. Bir solgunluk. Bir türlü de düzeltemedim bunu. Neyse bakalım. Xp'ye devam. :)

Muhammed Ali Kuş, Tabi donanımı yüksek seviyede kullancaktır Zaten görüntülerin sönük olması ekran kartından hem eski bi model hem de 128 mb olmasından kaynaklanır. e hadi bakalım o zaman xp yedevam :)

Düşünce Hırsızı, Aslında asıl nedeni benim performans ayarlarını değiştirmiş olmam. Yine de bir sönüklük olduğu kesindi tabii. Zaten Photoshop CC'de de istediğim özellik ekran kartı yüzünden çalışmadı. O yüzden orada kalmaya gerek yok. Devam bakalım.

Sadece internet için kullanacağa benziyorsun, ubuntu kur geç derim ben... Firefox da yükle ohh.. Mis gibi valla, makinen ne kadar eski olduğunu fark etmezsin bile. .
  • Paylaş
1

Düşünce Hırsızı, Bu kanıya nereden vardın anlamadım ama sadece internet için kullanmayacağım. Bunun yanı sıra tasarım ve multimedia için de kullanıyorum. Yine de bir dönem ubuntu düşündüm ama kolay kolay onu kuracağımı sanmıyorum. Belki başka sefere deneyebilirim.

Windows 7 ama neden windows 7. Xp kur arkadaşım dersem artık yalnız kalmış bir işletim sistemi ile yoluna devam etmiş olacaksın ki zaten artık xp hiç. Virüsleri engelleyebilmen mümkün değil, cihazın eski ve senin işletim sistemine iyi bakman gerekiyor.
Gerekli bilgisayar fan temizliklerini ve en uygun driver kurulumlarıyla bence windows 7 ile rahatla kullanabilirsiniz.
  • Paylaş
Windows 98 yüklü bilgisayarım var daha benim ya :)
  • Paylaş
1
Özgür yazılımlardan herhangi birini kullanmak her zaman en güzelidir, birazda bilgisayardan anlıyorsanız çok daha iyi verim alabilir siniz.
  • Paylaş
1

Düşünce Hırsızı, Demek ki her zaman en guzeli degilmis. Size katilmiyor degilim elbette. Ancak simdilik windows disinda bir isletim sistemi kullanmayi dusunmuyorum.

Normalde linux tavsiye ederdim ancak istemediğini belirtmişsin, bu durumda nLite, vLite veya winreducer gibi programlar kullanılarak hazırlanmış "Windows 7 Lite" sürümlerinden birisini deneyebilirsin. Hatta forumları biraz araştırırsan ihtiyaçlarına özel bir windows 7 de hazırlayabilirsin. Bu lite sürümler çoğu zaman son kullanıcı tarafından çok kullanılmayan ancak arka planda kaynak tüketen (Örneğin hata raporlama) birçok servis devredışı bırakılmış, performans artırmak için birçok ince ayar yapılmış olarak hazırlanıyor. Ancak hazır lite sürümlerden birisini kullanmak istersen, kullanacağın özelliklerin devredışı bırakılıp bırakılmadığını kontrol etmelisin.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

192 Görüntülenme9 Takipçi8 Yanıt