Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hangi konu hakkında bilgi sahibi olmadığınız için kendinizle gurur duyuyor ya da kendinizi şanslı hissediyorsunuz?

Gereksiz milyonlarca bilgiyle sarmalandığımız bu çağda, sizce de bilmemek bazen çok keyifli olmuyor mu?Düzenle
Bilmemek bazen çok keyifli olmuyor mu? Kesinlikle oluyor. Pratik siyaset dediğim günlük siyasi kavgaları takip etmediğim için bilmiyorum. Bu konuda bilgisizlik beni mutlu ediyor. Uzun zaman önce futbolu da takip etmeyi bıraktım. Bunlar beni mutlu ediyor fakat gururlanmıyorum, gurur başka birşey. Gurur duymaya başlarsam büyük ihtimalle benim ilgilenmediğim konularla ilgilenen insanları küçük görmeye başlarım. O yüzden bence sadece mutlu olmalıyız.
  • Paylaş
3

Bazarov, Ne isim verdiğin duyguların kendisini değiştirir mi? Biz futbolla ilgilenmezken futbolla ilgilenenlerin saçmalıkları bizi mutlu ediyorsa adına gurur desek de demesek de içinde küçümseme vardır gibi geliyor bana. Yanılıyor muyum?

Uğur Çakmak, İsim duygunun kendini değiştirmez elbette sadece burada dikkat çekmek istediğim şey mutlu olmak ile gurur duymanın farklı şeyler olduğu. "Biz futbolla ilgilenmezken futbolla ilgilenenlerin saçmalıkları bizi mutlu ediyorsa adına gurur desek de demesek de içinde küçümseme vardır gibi geliyor bana." Buna katılıyorum çünkü futbolla ilgilenenlerin saçmalıkları bizi mutlu ediyorsa burada gurur vardır. Önceden ben bu gururu yaşardım. Şimdi ise öyle değil. Evet metroda eve gitmeye çalışırken onların gürültüleri, taşkınlıkları olumsuz etkiliyor. Sadece gülümsüyorum. Şunu düşünüyorum; Belkide o adamın birçok derdi var ve belkide tek rahatlama biçimi budur, varsın gönlünce eğlensin.

Bazarov, Seni iyi anladığımı düşünüyorum çünkü ben de benzer şekilde düşünüyorum.

Bilgiye aç ve meraklı bir insan olarak bir şey bilmediğim için kendimle gurur duyacağımı sanmıyorum.

Fakat güncel politika/siyaset(lazım olandan fazlası), televizyon programları, kim ne giymiş-nasıl makyaj yapmış, magazin vesaire konularda bir şeyler bilmemekten mutluyum. Bilmeye değer de görmüyorum.
  • Paylaş
3

Bazarov, Duymak istediğim daha çok ikinci paragraftakine benzer cevaplar. İki paragrafın arasında bir çelişki mi var yoksa sen de gurur kelimesinin üstünden mi yürüyeceksin?

Portakallı Ördek, Ya gurur meselesi doğru tabii. Hani futbolla ilgilenmeyen bir insanın "Mmh çok gereksiz." tribine girmesi, ya da sırf görüşü farklı bildikleri de buna göre şekilleniyor diye tribe girmek saçma.

Ama yok oradan yürümeyeceğim. Bilgiye aç bir insanım evet ama kimin kiminle gezdiği, ne giydiği beni ilgilendirmiyor. Özellikle güzel ülkemin televizyon dizileri ve yarışmaları bana hiç bir şey kazandırmıyor(Hele hele yabancı versiyonlardaki yetenekleri görünce hayıflanmamak elde değil). Kendi hayrına siyaset yapan insanların yaptıkları siyasetten iğreniyorum.

Özetlersek bilgi dağarcığımı genişleten, boş olmayan bilgiye karşı her zaman ilgiliyim.

Bazarov, Tamam canım orada hemfikiriz zaten ama soru o değildi. Benim sorumun cevabı yalnızca ikinci paragraftı ona veriyorum artımı :)

Film izlerken bilgisizliğimden dolayı daha mutlu olduğuma inanıyorum. Mesela hacker filmlerini izlerken olayın öyle gerçekleşmediğini bildiğim için hiç zevk alamıyorum ama küçükken Cüneyt Arkın'ın tek kırma silah ile peş peşe 10 hatta 20 el ateş ediyor olması filminin heyecanını hiç azaltmıyordu ya da ne bileyim bir sıçramayla surların üzerinden atlaması falan :) bilmeyince sorgulayacak bir şey olmuyor, sorgulayacak bir şey olmayınca da mutsuz olman için bir sebep oluyor. Bilgi güç olabilir ama cehaletin mutluluk getirdiği de bir gerçek gibi duruyor.. Tarih bilen birisinin, trt 'nin eski dönemlere ait dizilerini izleyip, mutlu olabilmesi mümkün mü?
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

52 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt