Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hangi padişahlar küpe takardı?

Yavuz Sultan Selim'de dahil hiç bir padişah küpe takmazdı. I. Selim'e ait olduğu düşünülen resim, onu hiç görmemiş bir Avrupalı ressam tarafından yapılmıştır.

  • Paylaş

Yavuz Sultan Selim kesinlikle küpe takmamıştır. O resim Safevi hükümdarı Şah İsmail'e aittir. Bu Yavuz'u karalamak için yapılan bir propagandadan başka bir şey değildir.

  • Paylaş
8

Hakan, Şah Ismail de tarihe mâl olmuş büyük bir Türk komutanı değil mi bazı kesimler için, bu resmin ona ait olma ihtimali çok zayıf hatta Yavuz Selim Han olma ihtimali şah ismail olma ihtimalinden daha çok, Yavuz han olmadığı da çok belli değil. Bence de o değil ama şah ismail de olamaz bence, yazınızı belge ile destekleyebilirmisiniz.

Mert Tezcan, Şah İsmail,Şiiliğin yanısıra eski bir türk tarikatı olan Hayderi-Kalenderi inancının liderlerindendir ve küpe de bu inancın sembolüdür.

Öncelikle şunu söyliyim ben o küpe takmamıştır, şu küpe takmamıştır diyerek kimseyi yermiyor veya yüceltmiyorum.Küpe takmış olmak iyi veya kötü komutan olmayı göstermez.Sadece doğruları söylemek,aktarmak benim amacım.Osmanlı'da hiçbir hükümdar taç takmamıştır.Resimde dikkat ederseniz sarık üzerinde taç vardır.Şah İsmail Türk'tür ancak iyi bir komutan değidir.Hiçbir komutan ordusunu,karısını bırakıp savaş alanından kaçmaz.Örnek; Yıldırım Beyazıt Timur'a yenilmiş savaş alanından kaçmamış esir düşmüştür.

Hakan, Konu çok ilgisiz yere gidiyor kanımca, ilk paragrafta ki açıklama için teşekkür ederken 2. Paragrafinizi değerlendirmek için tarihçi olmak lazim. Bu konuda biraz Bilgili olmam böyle bir tartışmaya girmemem gerektiğini işaret ediyor bana, çünkü padişahlarin evlenmesinin yasaklanması bahsettiğiniz savaş sonunda olduğu biliyorsunuzdur. Savaşlarda kimin karısına ne oldu bu tarihin konusu değildir. Yazımda onun büyük komutanlığı bir kesim içindir diye belirttim zaten, bu sebeple yersiz bir anlatım olmuş yazdıklarınız. Selametle iyi günler.

Mert Tezcan, Büyük komutanlık bazı kesimler için veya senin,benim için olmaz.Şah İsmail Çaldıran şavaşında savaş alanından kaçmış mıdır kaçmamış mıdır ? Bu sorunun yanıtını verirseniz sevinirim.

Hakan, Öğrenmek istiyorsanız TARIHÇI Erhan Afyoncunun sorularla Osmanlı tarihi ve Yavuzun küpesi isimli eserlerini tavsiye ederim. Meslektas olarak aradığınız cevaplar onda,

Bana göre tarih diye bir cümle nerde söyledim iyi okuyun yazilarimi, anlamanız için yazdıklarımı tekrar okuyunuz, anlamamışsıniz yazdıklarımı.

Mert Tezcan, Ben onu bir kesim için demeniz üzerine svarsayım olarak söyledim.Sizin şahsinıza birşey söylemedim.Öyle düşünüyorsunuz demedim.

Bende size Erhan Afyoncunun akıl hocası Murat Bardakçının şu yazısını tavsiye ediyim o zaman.Hangisine inanıcaz? haberturk.com/yazarlar/murat_bardakci/710788-buyukelcinin-kupesinin-gecmisinde-yavuz-degil-asyali-dervisler-vardir

Hakan, Murat bardakçı benim için bilim adamı niteliğinde değildir, muteber kabul etmiyorum onu şahsi bir karar, ayrıca ne yavuz han ne de şah, hazzetmem ikisinden de ama benim ikisinden de hazzetmemem onların BAZI KESIMLER için büyük ve önemli şahıslar olmasına engel değil, isteyen secde bile edebilir,.gerekli kaynakları paylastik 500 yıl öncesi için yeteri kadar uzun zaman ayırdım, iyi çalışmalar.

Mert Tezcan, Peki bende Halil İnalcık'ı bilim adamı olarak kabul etmiyorum o zaman.Tarihsel kavramları onu,bunu,şunu bilim adamı olarak kabul etmiyorum diye tartışmak,konuları çıkmaza sokmaktan başka bir işe yaramaz.Sizede iyi çalışmalar.

Bir tane var küpe takan padişah. O da bilindik üzere Yavuz Sultan Selim. Baktım netden başka var mı diye ama ben bulamadım.


Sosyoloji

  • Paylaş
6

Hakan, bu resim orjinal mi, yoksa benzetme mi bilmiyorum, ama bir erkeğe sallanan küpe olmamış yaw :) hele incili taşlı nedir bu ya? hiç padişah ağırlı var mı şu resimde?

Hilal Korkmaz, Osmanlı döneminde incili taşları seviyorlarmış, bir çok yerde de kullanmışlar bu taşları bilindik üzere. Küpede de kullanmaları normal geldi bana şahsen.:)

Hakan, inci bir cinsi latif için elbetteki zarif ve çekici. ama yavuz gibi kudretli ve acımasız bir savaşçıyla yanyana düşünemedim :) sanıım birazda geri kafalı maço yanıma hitap etmedi. :)

Hilal Korkmaz, :)estğfrlh, işte moda böle bişey, o zamanlarda o modaydı heralde:)

İsmail Yeşilyurt, Bana inanmayabilirsiniz ama bu resim Yavuz Sultan Selim han 'ın resmi değildir.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4857 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Küpeli padişahlar kimlerdir?