Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hangi savunma sporunu tercih etmeliyim? Neden ?

En iyi 10 savunma sporunu listeliyorum;

10.KICKBOXING: Yumruk,diz ve tekmeye dayalı savunma sanatı...Vuruşlar hızlıdır..Kendini gelişrien ileri seviye öğrenciler(combat qi ler) darbeler karşı tamamen duyarsızlaşmışlardır..İki yıl boyunca baldırlarına beyzbol sopasıyla vurup hissisleştirirler....(evde denemeyiniz..:)
Savunma Sanatları

9.KARATE: Rakibin vuruşlarını saptırma amaçlayan uzak doğu savunma sporudur. Amaç rakibin enerjisini boşa harcamasını sağlamaktır.
      Savunma Sanatları

8.AIKIDO: 'Eğer rakip saldırıya geçmişse, savunması eksik kalmış demektir.' prensibine dayanmaktadır. Aikido, rakibin hamlelerine karşı koymayı değil o hamleleri kendisine karşı kullanmayı öğretir. Rakibi hareketsiz bırakma konusunda çok etkili bir spordur.
                    Savunma Sanatları

7.WING CHUN: Bruce Lee bu sporun bir savunma için çok yavaş olduğunu söylemiştir. Wing Chun, tamamen; bir elle rakibin vuruşunu bloklayıp, diğeriyle rakibin gögüs kafesine vuruş yapmak esasına dayanır (Rakibi tepki veremeden ardarda 15 vuruş yapan whing chun ustaları var...:)..)
                       Savunma Sanatları


6.JIU -JITSU: Bu listedeki en melez olan spordur. Hepsinden biraz içeriyor içeriği. Rakibi kendinizden daha alçak bir noktaya getirmektir amaç.
                        Savunma Sanatları

5.JEET KUNO DO: Bruce Lee'nin whing chundan düzenlemeler yaparak geliştirdiği spordur. Tamamen adaptasyona dayalıdır. Rakibin hamlesi ve kendi savunmanız dışında hiç bir şeye odaklanmamanız gerekiyor. Eskrimdeki 'en garde' duruşundan faydalanılır.
                   Savunma Sanatları

4.WESTERN BOXING: Yeryüzünün en sert, en hızlı, yumruğunu atabilen insanlar. Çünkü yaklaşık 4 yıl düzgün yumruk atabilmek için çalışıyorlar. Tekme yasaktır. Sadece kollarla çalışılır.
             Savunma Sanatları


3.BRAZILIAN-JIU-JITSU: Bu melez sporda rakibi yerde etkisiz hala getirmeyi amaçlar. Eklemleri kitlemek, rakibin kendi ağırlığını kullanıp yere düşmesini sağlamak yöntemlerden bazıları.
                 Savunma Sanatları
2.KEYSİ FIGHTING METHOD: Justo ve Andy nin geliştirdiği bu savunma sporunu Batman filmlerinde görmeniz mümkün. Sokak kavgası deneyimlerine dayanan bu sporda neredeyse ayak hiç kullanılmamaktadır. Sadece duruş vardır. Düşünen adam..:). Eller başın üstüne koyulur ve kollar ile tüm surat kapatılır.
Savunma Sanatları

Bence bunu tercih etmelisin. Pek bi uğraş getirmiyo gibi gözüküyor :))..
       veee...

1.KRAV MAGA: İsrail'e ait bir yerel savunma sporudur. Karete gibi birçok spordan etkilenmiştir. Savunma ve saldırı hamlesini bir arada yapma prensibine dayanır. Bir krav maga ustası tüm bildiklerini bir başkasını 6 ayda öğretebilir.
                        Savunma Sanatları
  • Paylaş
4

Ünsüz Düşünür, yağlı güreş eksik :) o da bir savunma türk ata spor u :))

İlginc Adam@korkmazhi 10. resim Muay Thai (thai boks) temsili resmidir. Kickboxing yerine Muay Thai yazmanı tavsiye ederdim. Bu sporların çıkış tarihine bakarsak Muay Thai daha önceden çıktığını Kicboxingi batılı ülkelerin kendi tarzlarına uygun yapmak için geliştirerek sporun şiddetini azaltmışlardır. Sonradan ayrı bir branş olarak ülkemizde tanılıyor.
Muay Thai en sert sporlardan biridir bu arada, vücudun acıya alışması için antremanları çok ağır olabiliyor. (tecrübemle söylüyorum)...

Hilal Korkmaz, doğrudur ilgincadam...Çok çok bir bilgim yok bu tür sporlarla...Ek bilgi iyi oldu tabiki..:)..teşekkürler

İlginc Adam, Sorun değil, rica ederiz :))

@Lestat Savunma sporu olarak neyi kast ettin? Yani amacın karşındaki insana da zarar vermek mi? Yoksa sadece sana zarar vermesini engellemek mi?
  • Paylaş
2

Gizem Kaya, Amacım sade ve sadece kendimi savunmak ilginçadam, bi sineği bile incitemem :)

İlginc Adam, O zaman Aikido yapmanı tavsiye ederim. Karşındaki insanın sana harcadığı enerjiyi ona yansıtarak fazla güç harcamadan etkisiz hale getirirsin. Rakibini yorarak saldırma isteğini engellersin ve ne kendine nede rakibine zarar verirsin.