Bilmek istediğin her şeye ulaş

Olası istanbul depreminde hangi sigorta şirketleri olası hasarları karşılayabilecek kadar güçlüdür?

Öncelikle deprem hasarlarında devreye DASK poliçeleri giriyor ve bu teminat Doğal Afetler Sigorta Kurumunun üstünde bulunmaktadır. Daha sonra konut poliçenizdeki deprem teminatı devreye girer ve limitiniz dahilinde ödenir. Her poliçe bir taahhüttür teminat verdikleri için ödemek zorundalar ancak belli muafiyetler bulunmaktadır. Ayrıca sigorta şirketleri Hazine kontrolünde ve güvencesindedir.
  • Paylaş
Özür dileyerek; sorunuz yanlış bir soru... Taahhüt etmeyene de sigorta şirketi denmez zaten.

Doğru soru;

DASK poliçesi ile Full Risk Sigorta Poliçesi depremde hasarımın ne kadarını öder?
  • Zorunlu Deprem Sigortası olarak bilinen DASK, deprem kaynaklı her türlü hasarı derecesine göre Bayındırlık ve İskan Bakanlığı inşaat maliyetini binanızın veya evinizin girdiği gruba göre öder. Poliçede yapı grubunuzu sigortacınız belirler. DASK sadece deprem hasarını öder.
  • Normal ev sigortaları yangın, hırsızlık, sel, su basması ve bunun gibi hasarlarla beraber depremi de kapsatabilirsiniz. Bu tip sigortalara genelde Full Risk Sigortası denir. Ancak bu sigorta poliçesi sanıldığının aksine yapı için bir ödeme yapmaz. Sadece evinizdeki eşyaları da deprem kaynaklı hasarlara karşı sigortalama biçimidir. Bu poliçe deprem kaynaklı eşya hasarınızı öder.

Genelde evini sigortalatırken çoğu insan şöyle düşünür; "Üç kuruş prim fazla ödeyeyim de, evin tüm hasar bedelini sigorta ödesin" diye evin fiyatını yüksek söylerler. Poliçenizi yapan sigortacı arkadaşlar ya bilmediklerinden, yada yüksek prim bedeli tahsil etmek için size şunu söylemezler; "Eviniz için bildirdiğiniz bedel ne olursa olsun, hasar ödemesi evinizin metrekaresi çarpı Bayındırlık ve İskan Bakanlığı inşaat maliyetidir. Yani DASK poliçenizde evinizin fiyatını bildirdiğiniz oranda hasar ödemesi alamazsınız.

Kısa Özet;
DASK ile İnşaat Maliyeti size ödenir. Deprem olup, eviniz yıkılsa da, arsanız yerindedir. Full Risk Poliçesi bina hasarı ödemez, eşya hasarı öder.

Şirketimin sigorta sayfasını ziyaret edebilirsiniz; antalyahomes.com.tr/konut-sigortasi
  • Paylaş
2

Nihan Keskin, cevabınız için teşekkürler.bu soru admin tarafından azıcık değiştirilmiş.esasen sormak istediğim olası istanbul depreminde hangi özel sigorta şirketi onca hasarı karşılama gücüne sahip,devletin mecbur kıldığı dask hariç....

Bayram Tekçe, Merhaba @nihanyk,
Tüm sigorta şirketleri birbirlerine kendini sigorta ederler. Bunun adı Reasürans'tır. Amacı, hasar ödeyememe durumuna karşı korumaktır. Yani, hasar ödeyememe gibi bir durum söz konusu olamaz. En ucuz poliçe fiyatı veren firmadan yaptırabilirsiniz. Poliçenizi yaptırırken hangi riskleri kapsadığına iyi bakın ve buna göre fiyat karşılaştırın.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

455 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • DASK poliçesi ile Full Risk Sigorta Poliçesi depremde hasarımın ne kadarını öder?