Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hangi siteden blog açmamı önerirsiniz?

Benim tavsiyem blog açmak yerine, inploid'de yazın. Yukarıdaki ana menüden "+Yeni" linkine tıklayıp "Bir Yazı Yazı" butonuna tıklayın ve yazmaya başlayın (yazı yaz: inploid.com/createpost). Hepsi bu kadar : )

Bunun avantajı şudur; inploid'de mevcut bir kitle bulunuyor ve hemen her konuyu takip eden insanlar var. Dolayısıyla siz bir "blog yazısı" yazdığınızda, otomatik olarak o yazı ile direk alakalı ve o konuyu takip eden kişilere erişmiş oluyorsunuz. Yani mevcut kitle ile bağlantı kurmanız çok kolay.

Eğer başka bir yerde blog açmak isterseniz, elbette ki başka avantajlarınız olacaktır (tasarım, template... Vs gibi) . Ancak, yazdıklarınızı insanlara ulaştırmak ve bir kitle yaratmak için uzun süre uğraş vermeniz gerekecek.

Benim tavsiyem, inploid'de yazın : )
  • Paylaş
Bu sizin teknik altyapı ve bilginize göre değişir, eğer sunucu ve webtasarım konusunda biraz bilgi sahibi iseniz kendi alan adınızı kullanarak Wordpress (selfhosted) kesinlikle öncelikli tercihiniz olmalı. Ama bu konuda yeni iseniz Blogger ve Wordpress.com zerinden ücretsiz blog açabilir ve kullanabilirsiniz.

Bir blogun hatrı sayılır bir okunma oranına ulaşması için ortalama 18 aylık bir süre gektiğinide hatırlatmak isterim. Dolayısıyla bu işe başlayacaksınız sabırlı olmanızı öneririm
  • Paylaş
Aşağıdaki sebeplerden ötürü Blogger'ı tercih ederim.

Google
Aslında Blogger 1999 yılında Pyra Labs tarafından oluşturuldu daha sonra Google tarafından satın alındı. Google’ın Blogger’ı satın almasıyla birlikte yenilikler ve güncellemeler ardı ardına gelmeye başladı. Google gibi bir dünya devi tarafından geliştirilen ve desteklenen bir servisi kim kullanmak istemez ki?

Fiyat
Blogger’ı Wordpress’e tercih etmenizi gerektirecek en önemli sebeplerden biri de blogunuz için host ücreti ödememeniz. Blogger standartlarında bir bant genişliği ve dosya alanına bir sahip host kiralamanız yüzlerce dolara mal olabilir.

Eğer Blogger’ın ücretsiz subdomaini olan blogspot’u kullanmak istemiyorsanız en fazla 10 dolara bir alan adı satın alarak kendi domainizi kullanabilirsiniz. Böylece profesyonel bir blog sahibi olmak size sadece 10 dolara mal olur.

Güvenlik
Blogger en güvenli platformlardan biridir. Başkaları şifrenizi öğrenmediği sürece blogunuz güvendedir ve hacklenme ihtimali yok denecek kadar azdır.

Güncellik
Wordpress blogların yeni bir versiyonu çıktıında blogunuzu manuel olarak güncellemelisiniz. Blogger’da ise tüm güncellemeler otomatik olarak dashboard’da görünür ve ek bir işlem yapmanıza gerek kalmaz.

Tasarım
Blogger’ın şablon tasarımcısı sayesinde kendi temanızı kolayca oluşturabilirsiniz. Üstelik internette binlerce ücretsiz ve kaliteli temaları kolayca blogunuza yükleyerek kullanabillirsiniz.

SEO
Blogger bir Google servisi olduğundan Blogger ile oluşturulan bloglar Google arama sonuçlarında en kısa zamanda yer almaya başlar ve yazılarınız hızlı bir şekilde indekslenir.

Kullanım
Blogger kurulumuyla, ayarlarıyla, şablonlarıyla, eklentileriyle kullanımı çok kolay olan bir platformdur. Bu sayede hiç kod bilmeden bile iyi bir blog sahibi olmak mümkündür.
  • Paylaş
Bu konuyla ilgili Blogger ve Wordpress haricinde başka servisleri kullanmamanızı öneririm. Çünkü bu iki servis için teknik destek oldukça fazla. Bunun yanında kullanım kolaylığı ve blogunuza hakimiyet konusunda da tatmin edici düzeydedir. Bu iki servisten hangisini kullanmayalım derseniz. Ben Blogger servisini tercih ederim. Bunun sebebi bir Google servisi olmasından dolayı site içerisindeki yapılar Google'ın istediği şekilde olacağı için arama sonuçlarında size avantaj sağlayacaktır.
  • Paylaş
Kesinlikle wordpress kullanmasınızı tavsiye ederim. Bütçe ayırabilecekseniz wordpress.org'dan ücretli yok daha sonra bütçe koymak isterim derseniz wordpress.com'dan ücretsiz alın. Ben isikoren.com 'u ücretsiz açtım önce ancak daha sonra ücretliye geçtim fakat çok sancılı oldu siteyi komple taşımak. Hayırlısı olsun.
  • Paylaş
tumblr.com basit ve kullanışlı bir servis. Türkiye'de hayli kitlesi var fakat daha çok lise öğrencileri kullanıyor anladığım kadarıyla. Ama yurt dışındaki üyeleri gerçekten kaliteli paylaşımlar yapmakta.
  • Paylaş