Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hangi siteler hayatımızı nasıl değiştirdi?

Twitter: Şekilciliği gündelik yaşantımızdaki sıradan düşüncelerimize de soktu. Aklımızdan geçen herşeyi yazabileceğimiz bir yer oluverdi aniden. Daha çok "kısa cümleler" yazar olduk. Buna bağlı olarak da "uzun cümleler" kurmaz olduk. Yanımızdakine söyleyebileceğimiz herhangi bir şeyi daha fazla insana duyurabiliriz sanrısı ile söylemeden yazar olduk. Hatta aklından geçen bir şeyi yanındakine söyleyeceği yerde tweet olarak atıp, yanındakine twitter'ına baksana diyenleri bile gördüm :). Nereden nereye.

Facebook: Hayatımıza ait herşeyi gözler önüne kendi isteğimizle serebilmemizi sağladı. Başkalarının hayatına olan ilgimizi onlarca kat artırırken, kendi hayatlarımıza bakışımızı dahi değiştirdi tahmin ediyorum. Hayatımıza paylaşmak denen anlamını zaten bildiğimiz bir olguyu içini değiştirerek yeniden sunmayı başardı (Bkz: Paylaşmak ne demektir?).

Google: Arama, tarama alışkanlıklarımızı değiştirdi. Neyi nerede arayacağımızı araştırarak, birilerine sorarak ya da ilk elden ulaşmaya çalışarak gerçekleştirebildiğimiz zamanlardan, hangisinin iyi olduğuna bizim adımıza karar veren algoritmaların bizi sonuca götürdüğü zamanlara geçiş yaptırdı. Bilgiye ulaşmayı hızlandırdı ama elemek için harcadığımız zamanı artırdı.
 • Paylaş
Serkan Bey'e katılıyorum ayrıca , gelecek için konuşmak gerekirse Vine hayatımızı büyük ölçüde etkileyecek diye düşünüyorum , onun dışında oyun sektörüne yeni bir bakış açısı getirecek olan toork.com da bu süreçte hayatımızı etkileyecek sistemlerden olacaktır.
 • Paylaş
inploid: Siteyi sayın Serkan Köse nin verdiği bir seminer sayesinde duymuştum. Inploid'in bilgi paylaşımına dayalı bir platform olması Facebook, Twitter ve okul yaşamındaki monotonluktan biraz sıyrılmamızı sağladığını düşünüyorum. Alanında uzmanlaşmak istediğimiz konulara yönelmek inploid in sağladığı avantajlardan.

Twitter: Önceleri daha çok keyif alırdım. Eski havası yok. İçini Twitter'a döken bir kitle var artık. 140 karaktere neler sığdırıyorlar öyle. Şaşıyorum. Trajikomik uygulamalar var bir de ;).
 • Paylaş
Wikipedia'yı es geçmeyelim. Türkçe içeriği pek az olsada ülkemizde çoğunluğun İngilizce ile yolları kesiştiği için 'Wikipedia' araması son derece hızlı bilgi erişimi sağlamaktadır.
 • Paylaş
1

Hakan, wiki çok önemli bir kaynak, ancak konusu açılmışken yazayım, wiki de kullanıcıların girdikleri bilgiler kadar doğru. Örnek vermek gerekirse Kanuni döneminde pargalı ibrahim paşanın hatice sultanla evlenmesi hakkındaki bilgiler neredeyse dizi deki senaryoya ile eşitlendi. halbuki osmanlı kaynaklarında bile wiki de olan detay bilgiler yok. hatta bazı tarihçiler ibrahim paşa ile hatice sultanın hiç evlenmediğini bahsi geçen ibrahimin başka bir ibrahim paşa olduğunu bile söylüyor. bu sebeple wiki bilgilerinin teyit edilmesinin zorunlu olduğu konusunda dip not düşmek istedim :)

En güncel değerlendirmeler ile konuyu ele alırsak; INPLOID.Öğreti paylaşımına dayalı, şekilcilik hususundan çok uzak vermek istediği paylaşım hususunda oldukça net ve erişilebilir.
 • Paylaş
Inploid: Daha güvenilir kaynaklar ve bilgili kişilerden, daha hızlı bilgi almamızı sağladı. Ayrıca hepimize iyi arkadaşlar kazandırdı. :)

Youtube: İki arkadaşın ev partisinde çektikleri komik videoları paylaşmak için kurdukları site dünyanın en popüler sitelerinden biri haline geldi ve her şeyin görüntüsüne ulaşmak mümkün bir yer oldu.

Gittigidiyor: Sıfır risk sistemiyle gittigidiyor, hızlı, güvenilir ve çok kapsamlı bir alışveriş sitesi.
 • Paylaş
Genel olarak sosyal medya sitelerinin hayatımızı çok değiştirdiği fikrine ben de katılıyorum. Bunların yanında toplu olarak otel ve uçak bileti satan Orbitz, Booking, SkyScanner gibi siteler de hayatımızı değiştirdi bence. Artık sağa sola sormaktansa kendimiz internette araştırma yapabiliyoruz. İş işten geçtikten sonra hayıflanmamıza da gerek kalmıyor.
 • Paylaş
Sözlük siteleri de hayatımıza çok etki etti. Özellikle konuşma tarzımız ve üslubumuza... Ekşi Sözlük, İnci Sözlük gibi platformlarda yeni deyimler, yeni metaforlar türedi. "Kanka", "Panpa" gibi sözler bu sözlük sitelerinden günlük dilimize yerleşti :) Kullanıcılar ve takipçiler arasında yeni jargonlar türedi.
 • Paylaş
Hayat
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2097 Görüntülenme14 Takipçi9 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

 • Facebook hayatımızı nasıl değiştirdi?

 • Google hayatımızı nasıl değiştirdi?

 • Twitter hayatımızı nasıl değiştirdi?

 • Sosyal medyanın hayatımızdaki etkileri nelerdir?