Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hangi SQL kitabını almalıyım?

Hem veritabanı mimarisini, hem de SQL öğrenmek için benim tavsiyem:
kitapyurdu.com/kitap/default.asp? İd=951...

Not: SQL Server ile ilgili kitapları tavsiye etmem, SQL Server'a özel komutlar da gösterirler ki buna T-SQL deniyor. En iyisi saf sql öğrenmektir. Ansi sql gibi.
  • Paylaş
Online tutorialler bence yeterli ve daha pratik.
  • Paylaş
Yaşar Gözdeli'nin Sql Server 2005 ve Veritabanı Programlama kitabı ile Sql'i derinlemesine öğrendiğimi söyleyebilirim. Aynı yazarın Sql 2008 ve sonrasıki sürümler için kitaplarını bulursan alabilirsin.
  • Paylaş
Ünal Hoca'nın kitabını tavsiye ederim.
Her Hacettepelinin kütüphanesinde vardır.

web.cs.hacettepe.edu.tr/~unal/kitaplar/vt.html
kitapçılarda yeni versiyonları bulunabilir diye düşünüyorum
  • Paylaş
Ben İsmail Adar MS SQL Server 2012 kitabını kullandım öğrenirken. Anlatımı gayet sade ve gerçek hayattan örneklerle zenginleştirilmiş.
sanalpazar.com/sql-server-2012-yonetim-v...
  • Paylaş
Sql için kitaba pek ihtiyaç duyulmuyor aslında.
Database yönetim kısmı içinse bir nevi yararlı olabilir.
  • Paylaş
Hangi veritabanı ile çalışacaksanız onun kitabını alın! IBM DB2, Oracle, MS SQL, MySQL gibi veritabanları tarafından kullanılan SQL birbirinin aynısı değildir. Birinde olan bir fonksiyon diğerinde olmayabilir veyahut o fonksiyon varsa bile farklı bir keyword ile ifade ediliyor olabilir. Stored procedure yazarken de bazı farklar ortaya çıkıyor. Bu yüzden önce kullanacağınız veritabanında karar kılın. Sonra o veritabanıyla alakalı bir kitap alıp SQL dilini oradan öğrenin. Böylece hem kullandığınız veritabanı ile SQL kitabı uyumlu olacak, hem de SQL diline ilaveten veritabanlarının çalışma prensiplerini öğrenmiş olacaksınız.
  • Paylaş
Veritabanı kitaplarından istediğini bulamayabilirsin. Çünkü yazacağın program üzerinden gitmektedir. Arayüz tanıtma, araç çubukları temel kodlar gibi vs. Önemli olan senin yaratma yeteneğindir. Araştırarak örneklerle öğrenebilirsin. Bi süre sonra yalnız olacaksın çünkü kitap sana çok yardımcı olamayacak
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4462 Görüntülenme15 Takipçi11 Yanıt