Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hangi tip araçlarla uzun yola çıkılır?

Para varsa en iyisi helikopter ya da lüks bir yat olur... Uçak + kiralık araç ikinci alternatif olabilir.

Motorhome denen araçlar kalanların en iyisi tabii ki

Türk Arabası

Bütçe sınırı varsa bir midi ya da minibüs de güzel olur. Yok o da olmaz diyorsan @gg123 'in de belirttiği gibi station araçlar. Dağ bisikletleriyle Alplerin bir tarafından diğer tarafına geçen ve geri dönen arkadaşlarım var, yerse bisiklet de güzel. Otostopla Almanya'dan yola çıkıp Senegal'e gidip gelen bir arkadaşım da var. Sonuçta ne kadar konfor düşkünü olduğuna bağlı Gökay'ın da dediği gibi.

  • Paylaş
Diz koltuk mesafesi geniş, otomatik vites, tercihen dizel, SW arabalarla uzun yola çıkmanın birçok artısı vardır.

Lakin SW ülkemizde pek sevilmez, o yüzden sedanların da bagajları son yıllarda hayli büyüdü. Onlar da çok fazla eşya alabiliyorlar artık.

Son yılların trendi hafif ticari combi diye geçen, binek olarak da alınabilen, Caddy, Partner türü araçların da ilginç bir rahatlığı vardır uzun yolda. Geniş iç mekan, geniş arka cam, yüksek tavan, oldukça fazla bagaj hacmi, oldukça performanslı yeni nesil dizel motorlar, uzun yolda yormaz insanı. Yerden yüksek olduğundan hoplatır rahatsız eder yol düz değilse, dizse sorun olmaz fazla yüksek süratle gidilmeyecekse.

Bir de hepsinde arka koltuk rahatlığı farklıdır. Örneğin Ford Connect lerin arka koltuğu yüksektir bacakları uzun yolda çok rahatsız eder, ama Caddylerde bu sorun yoktur.
  • Paylaş
Biraz geç bir cevap olacak ama umarım faydalı olur. @chamacon un bahsettiği türkçesi motokaravan olan ve çekme karavan gibi ucuz bir alternatifi de bulunan seyahet yöntemi uzun yollar daha doğrusu konaklamalı uzun yolculuklar için idealdir.
Daha detaylı bilgi Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu'nun sitesinden (ukkf.org) elde edilebilir.
  • Paylaş

Her türlü araçla uzun yola çıkılabilir. Bisikletle dünya turu atanlarda var, motorla ABD'yi baştan başa dolaşanlarda. Konfor olarak soruluyorsa station wagon bir araba ideal gibi duruyor. Hem sedan arabalara göre daha çok eşya alırsınız, hemde arka koltuklarında oturmak daha rahat olur.

  • Paylaş

Otomobil olarak sedan bir araba tercih edilebilir geniş rahat ve bagaj hacmi geniş.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2192 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt