Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hapşırdığınızda yakınınızda ve tanıdığınız birisi ya da birileri 'çok yaşa' veya 'iyi yaşa' gibi temennilerde bulunmazsa, bundan alınır mısınız?

Birisi hapşırdığında, saate 800 le çıkıyor o ses, ağzını burnunu kapatma gözlerin yerinden pörtler diyorum. Sokakta bile hapşıran birisi denk gelse mesafe gözetmeden çok yaşa derim. Hapşırdıktan sonra elini yumruk yapıp gizlerse belli ki eline pislik gelmiştir hapşırınca, çıkartıp mendil veririm, kadınsa üstüne üstlük ayaküstü flört ederim. Ben hapşırığa karşı bu kadar tatlı hareketler yaparken ben hapşırdığımda etrafım duyarsız kalırsa walla dalarım, sizde görmeyin emi diye de atar yaparım. O çok yaşa denecek o kaaaa.
 • Paylaş
3

Nazende , İyi yaşa, Çoook yaşa, hep beraber... :)

Hakan, Allah kabul etsin amin :)

Hiiiç alınmam. Ama söylendiğinde ise tercihim; ''çok yaşa'' temennisindense ''iyi yaşa'' temennisidir. Hatta sevdiğim insanlar söylediğinde hep beraber, tanımadığım ve samimi olmadığım kişiler söylediğinde ise sizde görün derim. Böylede bir ayrımım var:)
 • Paylaş
Umursamam diyeceğim ama bi kere hapşırdıktan sonra kimseden ses çıkmayınca "hep beraber ya" diye çemkirdiğimi hatırlıyorum. Bir ara umursadığım olmuş :)
 • Paylaş
Aslında alınılacak bi durum değil ama insan hapşırdığında ses gelmeyince boşluk hissediyor. Her ne kadar yolda otobüste yabancı bir otamda da olsa...
Diğer taraftan düşünüldüğünde; tanımadığım biri hapşırdığında 'çok yaşa'dersem karşı cinsse iş atıyor (erkekler yapar) der mi hemcinsse duymamazlıktan gelir mi(kadınlar yapar) gibi kaygılar yaşamıyor değil insan.
Birde çok yaşa ya alternatif teşekkür etmek gibi sagol demek gibi tuzu kuru bir tabir olsa keşke. Adam dusunmez mi 'bu kadın-erkek benim yaşamamı neden ister ki'diye ve samimiyetsizlik ortaya çıkmış olur.
 • Paylaş
Alınmamak gerekir kanaatindeyim. Hapşırmak tamamen biyolojik bir durum. Burun kanallarınızdaki sinirler uyarıldı ve bedenimi buna ani bir tepkime verdi diye birisi bize herhangi bir temenni bulunmak zorunda değil sanırım. Buna her ne kada kültürel açıdan yaklaşanlar olsa da kesinlikle batıl inanç. Yine de bunu yazdığım için de alınacaksanız "çok yaşayın" ve siz de görün... :)
 • Paylaş
Kişisel cevabım "elbette alınmam, hatta umursamam" şeklinde olacaktır.
Genel düşüncem de alınmanın uygun olmayacağı yönünde... Uzun uzun anlatmak isterdim fakat vaktim kısıtlı, alınan arkadaşların olaya şu pencereden bakmasını tavsiye edeceğim: "Kim kimin iyi temennileriyle yaşıyor? "
Çok sevdiğim bir kamyon arkası sözü geldi aklıma soruyu gördüğümde;
"Duanla yaşamadım ki bedduanla öleyim" :)
 • Paylaş
Alınılması gereken bir durum değil . Belki o an o kişinin kafası başka bir şeyle meşguldür. O an çok yaşa demediği zaman kötü arkadaş mı olur?
 • Paylaş
Ben biraz alınırım açıkçası. E tabi ki yaşamım onun çok yaşa deyip dememesine bağlı değil ama sonuçta böyle de bir geleneğimiz var. Örneğin sınıf içerisinde başka biri hapşırdığında ona çok yaşa denilirken ben hapşırdığımda denmemesi sevilmediğimi hissettirir.
 • Paylaş
Hapsirmam oksurme gibi oldugu icin cogu zaman bir sey demiyorlar, alistim.
 • Paylaş
Hapşırma çoğu kez bir alınma sonucu oluşur. Toza alınma, güneşe alınma gibi. Fazla alınma bünyeye zarar.
 • Paylaş
Derse iyi olur ama çok da takmam. Zaten ben hapşıranlara ' Toprağın bol olsun' diyorum. Şoka giriyorlar zevkli oluyor.
 • Paylaş
Esasen toplumun bir bakıma dayattığı diyebileceğimiz kimi gelenekleri karşımızdaki kişiden beklemek hata olur kanısındayım. O yüzden, alınmam.
 • Paylaş
O kadar cok alınacak konu varkeeennnn buna zaman kalmıyor😣
 • Paylaş
Onun demesiyle mi çok yaşayacam hić umursamam oda yanımda hapşursa aynısını yaparım hatta mekanın cennet olsun diyede temennide bulunurum
 • Paylaş
Eğer dışarıda yada iş yerindeysem koşa koşa eve gider ve kendimi odaya kitleyerek sabaha kadar ağlarım çünkü yaşamım buna bağlı : **(
 • Paylaş
Hayır alınmam
 • Paylaş
O bir kültür. Hapşırınca kalp anlık durur. Eski Türkler hoşgörülerinin inceliklerinin gereklerini yapmışlar... Çok yaşa diyerek ... Sadece kültür yok oluyor diye üzülürüm yoksa cooook ta ... ... ...
 • Paylaş
Hiç alınmam hatta "Sen de gör", "Hep beraber" gibi beylik cevaplardan birini vermek zorunda kalmadığım için mutlu olurum ama ne yazık tecrübe ettiğim tüm kültürlerde bu adet var. İspanyollar "Salut" (sağlık) diyor, cevap açık "gracias", Almanca konuşanlar "Gesundheit" (sağlık) diyor, yine cevap açık "danke schön", İngilizce konuşanlar "God bless you" (tanrı seni kutsasın) diyor, yine cevap açık "thanks". Bizde de "Çok yaşa" ya da "İyi yaşa" deniyor gereken cevabı veriyoruz. Açıkçası alınmam ama bunların söyleniyor olması da beni çok rahatsız etmiyor.
 • Paylaş
Neden alınalım ki? Hayatta o kadar çok dert var ki bunu mu kafaya takacağız?
 • Paylaş
İslam dininde de boyle birsey vardir. Ben de genel de bunu yapmaya calisirim bir musluman olarak.

Hapşırınca “elhamdulillah” demek, sünnettir. Peygamberimiz ( a. S. M) bu konuda şöyle buyurmuştur: Hapşırmak Rahmandandır, esnemek şeytandandır. Bir diğer hadiste ise, biriniz hapşırır ve “elhamdülillah” derse ona “yerhamükallah” yani, Allah sana rahmet ve merhamet etsin, deyiniz. Eğer elhamdülillah demezse, siz de yerhamükallah demeyiniz buyurur. Bu sebeple hapşırınca elhamdülillah demek sünnet olduğu gibi , böyle diyen birisine yerhamükallah demek sünnettir.

Sebebine gelince: hapşırma esnasında vücutta birikmiş bazı zararlı toksinlerin dışarıya çıkması ve vücudun rahatlaması söz konusu olduğu için, bu nimete karşılık Allah’a hamd etmek gerekir. Böylece Allah’a şükür edilmiş olur.
 • Paylaş
1

June, çok güzel.....

Hiç işim gücüm yok da böyle saçma şeylere mı alınacağım yahu; sanki çok yaşa veya iyi yaşa dediğinde öyle olacak...
 • Paylaş