Bilmek istediğin her şeye ulaş

Haram para ile ailesini geçindiren erkeğin, (haram yediği için) ailesine de günahı var mıdır? Eğer var ise ev eşya kıyafetler yenilen yemeğe kadar her şeyi düşünürsek bu durumdan kurtulmak kolay da değil ne yapılmalıdır?

Haram yediği içini geç o eve HELAL para getirmek onun görevi diye düşünüyorum... Buradan bakarsak ilk haram getirdiği işten kurtulması lazım. Ne kadar biliyorum bilemiyorum ama benim düşüncem bu.
  • Paylaş
Bu ve benzeri sorulara cevap verebilmek için soru soran kişiye bir kaç soru yöneltmek gerek:

1. Aile reisi evlendikten sonra mı haram kazanç sağlamaya başlamıştır yoksa evlenmeden önce de bu işi yapmakta mıydı?

2. Ailenin, aile reisinin meşgul olduğu haram işten haberi var mıdır?

3. Aile reisinin tüm kazancı mı haram bir işten gelmektedir? Değilse kazancına haram mı karışmaktadır?

4. Ailenin yaşantıları dinin emirlerine ne kadar uygundur?

Bu üç soruya verilecek cevaplara göre sorduğunuz sorunun cevabı da farklı olacaktır.
  • Paylaş
3

Fat E., 1.evlendikten sonra yapmaya başlamıştır

2. meşkul olduğu işin haram olduğundan haberi vardır aldırış etmemektedir

3.tüm kazancı haramdır

4.hanımı tam tersine bu konularda hassastır, (namazını elinden geldiğince bırakmaz ama bu şartlar altında makbuliyetini allah bilir) çocukları yetişkin kız çocukları bekar olduğu için beraber kalıyorlar kızların çeyizi bile baba parasına dayanmakta buda evlenecek kızında evine haram karışmasına sebeb oluyor galiba

birde hocam, haram kazançla alınmış bir evde aynı kazançla alınan kıyafetlerle yapılan ibadetin hükmü varmıdır? (ev alınırken haram ve helal karışmıştır)

Mehmet Volkan Balbay, Evlendikten "sonra" bu işe başladığı ve hanımı da dindar bir hanım olup kocasının bu işine "razı olmadığı" için hanımının ve çocuklarının burada bir günahı yoktur. Günahın tamamı ailesini maddi ve manevi zor durumda bırakan babaya aittir.

İbadeti yapan kişi "zarureten" o kıyafetleri kullanıyor ve o evde yaşıyorsa o ibadet makbuldür. Firavunun karısı Hz. Asiye'yi hatırlayınız! Firavunun sarayında, müşrik bir kocanın yatağında, haram bir lüksün içinde lakin Allah'a sadakatle bağlı ve mütedeyyin bir kadın Asiye.

Fat E., haklısınız.
peki bu hanımın eşinden ayrı olması durumunda, evini bırakıp kiraya çıkması çalışıp herşeyini yenibaştan yapması gibi bir zorunluluğu olabilirmi

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

915 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt