Bilmek istediğin her şeye ulaş

Harddiskinizde fiziksel arıza olduğunda ne yapmanız gerekir?

Bence en yapılmaması gereken şey, harddisk'te dosya okuma yazma işlemine devam etmektir. Çünkü, eğer diskteki arıza "bad sector" hatası gibi bir hata ise, bozuk olan sektörde yapılan işlemler arızanın diğer hücrelere de yayılmasını ve arızalı bölgenin genişlemesini sağlayabilir.

İlk adımda yapılması gereken şey, diski söküp bir başka bilgisayara "ek sürücü" olarak bağlamak ve bu tarz durumların çözümü için özelleştirilmiş yazılımları kullanarak disk üzerindeki hatalı bölümleri tespit etmektir. Hatalı olduğu tespit edilen bölümler yine bu yazılımlar aracılığı ile işaretlenip kullanım dışı bırakılabilr. Bu işlem esnasında; hatalı olan bölge çok küçük bir bölge bile olsa, devre dışı bırakmak zorunda kalacağınız bölgenin boyutu fazla olabilir. Ör: 1MB'lık bir bölgeyi devre dışı bırakırken arızalı bölgelerin tümünü kapsayan 100MB'lık bir alanı devre dışı bırakmak zorunda kalabilirsiniz.

Diskte fiziksel bir arıza olduğunu farkettiğiniz an (ki artık Windows 7 gibi işletim sistemleri sizden önce bozuk bir diski algılayarak uyarı veriyor) diski söküp yukarıda bahsettiğim işlemleri gerçekleştirmek yerinde olacaktır.
  • Paylaş
Çoğu üretici firma, garanti süresi içerisinde, harddsikte bad sektor oluşmuşsa ürünü birebir değiştirmektedir. Ama fiziksel arıza, bu şekilde yeni alınmış bir harddiskte ve ortada geçerli bir neden yokken meydana gelmişse, muhtemelen harddisk modeli pek de kararlı çalışan güvenilir bir model değildir. Değiştirilen üründe de aynı durumun görülmesi olasıdır. Her markada bu şekilde daha az kararlı ara modeller boy gösterebilir. Benim önerim; ürünü değiştirmek yerine, eğer kabul ediyorlarsa, iade edip sorunsuz olduğunu bildiğiniz başka bir model veya marka almanız.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

781 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt