Bilmek istediğin her şeye ulaş

Harika bir kitap yazma fikri geldi. Yayınlatmak için ne yapabilirim?

Merhaba aklıma fena bir kurgu geldi. Zaten hep ara sıra can sıkıntısından küçük hikayeler yazıp yazıp yırtıyordum. Ama şimdi kitap yazmak istiyorum. Bir çok siteye baktım. Onlar bana para vereceğine ben mi onlara para vereceğim. Bu anlamsız. Kitabımı para vermeden nasıl yayınlarım?Düzenle
Bu konuda Palmiye Yayın (@palmiyeyayin) size yardımcı olabilir sanıyorum.
  • Paylaş
İlla ki cebinizden bir para çıkacaksa, kendiniz bir matbaa ile anlaşarak kitabınızı bastırın ve semt pazarlarında satın derim.
Okuma oranı olarak sınıfta kalmış Türkiye insanına ulaşmak için hızınızı alamayın ve alternatif pazarlama olarak semt bakkallarına, telefoncularına ve ulaşabildiğiniz her ticari işletmeye makul bir karşılıkla kitabınızı bırakmayı teklif ederek kendi sıradışı satış ağınızı oluşturunuz derim.

Hikayenize güveniyorsanız! Kendi başınıza da yürüyebilirsiniz. Kimseye ihtiyacınız yok.
  • Paylaş
Kendinize çok güvenseniz bile maalesef ekran yüzü, reklam yıldız olmadıkça kitabınızın basılma olasılığı yüzde 10 yada 15 dir. Çünkü insanlar göz aşinalığı olan tanıdıkları televizyon ve magazin dünyasında reklamı yapılan kişilerin yaptıklarını daha çok dikkate alır ve okurlar... Fakat bu durum tamamen ümitsiz olmayı gerektirmez devamlı hiç bıkmadan yazmak ve kendinize güvendiğiniz anda kitap dosyanızı yayınlayacak bir yayınevine anlatmanızdır. Unutmayın ilk kitap daima sancılıdır ve o kitap için büyük paralar kazanmayı beklememeli, sadece tanınma yüzdenizi artırmayı hedeflemelisiniz.
  • Paylaş
Merhaba. Sonundaki soru işaretinin gökyüzüne uçtuğu "Onlar bana para vereceğine ben mi onlara para vereceğim" yaklaşımı bir yazar açısından gerçekten çok profesyonel bir yaklaşım. Bence eserinizi normal yayıncılık yapan büyük yayınevlerine göndererek şansınızı denemelisiniz. Üstüne de para kazanırsınız. Facebook'taki meslek bilgilerinizi "yazar" olarak güncelleyerek işe başlayın bence. Eğer olumlu yanıt alamazsanız, bir miktar ücret karşılığı bizimle çalışabilirsiniz. Tanıtım, dağıtım, basım gibi bütün ayrıntılarla ilgileniyoruz. Facebook adresinizdeki "yazar" kısmı da yine aynı kalacak üstelik.
  • Paylaş
Ücretsiz yayınlatabileceğin bir yayınevi bulamazsın. Zira kurgun ve hikayen ne kadar iyi olursa olsun, reklam önemlidir. Sağlam yayınevleri bunun için yarışmalar düzenliyorlar. En kısa yoldan kendini ve kitabını tanıtmanın yolu budur. Aslında bu bir başlangıç. Devamlılık önemli. Bu zamanda, önüne gelenin yazar olduğu, kitap bastığı bu zamanda kısaca önem vermen gereken şey kendini, kitabını iyi bir yayıneviyle tanıtman. Bunu başarırsan zahmetli yola girdin demektir. Tabi yazma aşığı, ayrıntıcı vb. yazar hastalıkları varsa sende o yol pek zahmetli gelmez.
  • Paylaş
1

Palmiye Yayın, Merhaba Rıdvan Bey. Öncelikle ücretsiz kitap yayınlayacak hatta eser sahibine gelirden pay bırakacak birçok "normal yayıncılık" hizmeti veren yayınevi var. Zira kurgu ve hikayenin gerçekten çok iyi olması gerekiyor, eser sahibinin fazlaca okuru olması gerekiyor vs. Bu eser sahibi açısından kitap çıkarmanın en zor yolu tabii. Çünkü siz eserinizi gönderiyorsunuz ve size 6-8 aylık bir süre içerisinde cevap veriyorlar. Belki de vermiyorlar hatta okuyamıyorlar bile. Muhtemelen editörlerinin önüne her ay binlerce taslak gidiyordur. Yani yazarın istediği ilgiyi görmesi pek mümkün olmuyor.

Reklam konusunda ise; yarışma düzenlemek sadece bir seçenektir, üstelik de zayıf bir seçenektir. Yarın bir gün evinizin karşısındaki bakkalın bile bir şiir yarışması yaptığını duyma ihtimaliniz var. Çünkü artık herkes bir yerlerde yarışma düzenliyor. Eser ve yazar tanıtımı gerçekten mühim ve bunun kolay ve kısa bir yolu yok. Tamamen disiplinli bir çalışma gerektiriyor.

-AŞAĞI KISIM YOĞUN REKLAM İÇERİR-

Bir de "kişisel destekli yayıncılık" yapan yayınevleri var. Mesela biz, Palmiye Yayınları. Biz eser sahibinin eserini en geç iki ay içerisinde çıkarıyoruz. Bunun yanında editöryel destekle yazarın isteğine bağlı kalarak metni düzenliyor, eserin tanıtımını ve dağıtımını üstleniyoruz. -Tabii ki bunlar kişisel destekli yayıncılıkta bir bedel karşılığı yapılıyor.- Kitabı yayınlamak işin en kolay kısmı. Esas iş bu noktadan sonra başlıyor zaten. Disiplinli çalışma dediğim kısım devreye giriyor. İmza günleri, eser sahibine açılan internet siteleri, çeşitli reklam stratejileri, anlaşmalı kitabevleriyle pazarlıklar,bütçeye göre yerel gazete ve televizyon kanallarında söyleşiler, tüm Türkiye'ye hizmet verebilecek dağıtım kanalı vs. gibi. Sadece tek bir yarışmadan elde edilebilecek herhangi bir unvan, okuma oranının bu denli düşük olduğu bir ülkede insanı o unvan sahibinin eserini okumaya direkt yöneltmiyor ne yazık ki.

-SOSYAL MESAJ-

Bir de önüne gelenin kitap çıkarma hikayesi var. Bırakın insanların yaptığı en kötü şey kitap çıkarmak olsun yahu. Bundan kimseye zarar gelmez.

-Ayrıntılı bilgi için beni direkt arayabilirsiniz;
Palmiye Yayınları Satış Temsilcisi Himmet Kaya 0506 501 78 74

Wattpad de kısa bi hikaye yayınla. Deneyim kazanırsınız
  • Paylaş
Bence önce kitabı yazın eğer gerçekten onu tıkanmadan bitirebilirseniz ve gerçekten harika olursa mutlaka bu sayfadaki bilgilerle yayımlatabilirsiniz. Bir de televizyon programları yayınlanır, kitaplar yayımlanır. Biliyorum kızacaksınız bu düzeltmeye ama ana dil bilmeden yazar olunmaz. Eksiğiniz kapansın diye düzelttim, lütfen kişiselleştirmeyin. Sağlam bir de editör bulun :)
  • Paylaş
Yazdıklarını 100 kişiye anlat okut akraba olmasın 100 yüz olumlu cevap alırsan mesam da yönetmenlerin bilgileri var bazıları meil olarak kabul ediyorlar sana dönerler yeterki beğensinler
  • Paylaş
Her hangi bir matbaa ile anlaşıp kitabı ve kitaplarını kitap kütüphane, kitapçı, kırtasiye gibi kitapları satabileceğin ve okuyabileceğin yerlerle görüşüp raflarına koydurabilirsin. Satış yapacak yerlerdende belirli bir komisyon isteyebilirsin. Yahut sadece elden satarsın.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

452 Görüntülenme11 Takipçi9 Yanıt

Konu Başlıkları