Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hasan Ali Yücel'in Türk eğitimine katkıları nelerdir?

Çok değerli bir insandı. Hasan Ali Yücel en başta eğitimin tüm alanlarında reform yapmış, ilköğretimden başlayarak köylere yönelik öğretmen çabaları ve okuma yazma seferberliği çalışmaları ile devrin en büyük atılımını gerçekleştirmiştir. Döneminin en büyük ve mükemmel icraatı ise kusursuz köy enstitüleridir. John Dewey'in görüşlerinden etkilenilerek yapılan bu icraat ikinci ziyaretinde John Dewey tarafından “Benim düşlediğim okullar Türkiye’de Köy Enstitüsü olarak kurulmuştur. Tüm dünyanın bu okulları görüp eğitim sistemini, Türklerin kurduğu bu okulları göz önünde bulundurarak yeniden yapılandırması isabet olacaktır” sözüyle mükemmeliyetini gösteriyordu. İ. H. Tonguç'la birlikte H. A. Yücel Türk eğitiminde böyle köklü bir devrim yarattı.

Hasan Ali Yücel'in bir başka büyük atılımı da üniversite reformudur. Bakanlığı döneminde yapılan bu atılımla İstanbul Darülfünun'un eksiklerini gidermiş, hoca açığını kapatmış, sıkı bir denetim altına almış ve üniversitenin tam bir Batı üniversitesi kimliğine girmesini sağlamıştı.


Ayrıca eğitimde mesleki eğitim için çalışan birisidir. Bakanlığı dönemi mesleki eğitimin gelişme ve yayılma yıllarıdır.


Batı'dan yaptığı büyük çeviriler her ne kadar edebiyat alanında bir atılım gibi görülse de bugün bile çokça okunan çevirileri bizi Batı'ya açmıştır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1793 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları