Bilmek istediğin her şeye ulaş

Haşhaşiler kimlerdir?

Dünyada kurulmuş ilk terör örgütü, ilk intihar saldırısı gerçekleştiren örgüt, fedailerini haş haş ile uyuşturup kendi yaptırdığı bahçelerde gezdiren, kendilerine cennetin gösterildiğini zanneden fedailerin ölüme kanat takıp gitmelerini sağlayan büyük motivatör Hassan Sabbah tarafından kurulmuş olan bu örgüt İngilizce'de "assasin" olarak geçen suikastçı kelimesinin de kökeninde yatmaktadır.
  • Paylaş
Hasan Sabbah müridleri diyebilirim. Alamut kalesinde yaşarlardı, bir tür suikast örgütüdür. Örneğin Büyük Selçuklu Veziri Nizamımülk'ü onlar öldürmüşlerdir. Bu müridler uyuşturucu ile bağımlı hale getirilmiş ve cennet vaadiyle bağlanmış gençlerden oluşuyordu. İngilizce suikastçı sözcüğünün (assassin) kökeni de haşhaşi sözcüğüdür zaten.
  • Paylaş
Detay bilgi için bkz.Alamut Kalesi, Alamut Kalesine Dönüş...
  • Paylaş
Hassan sabbahın müritleri olarak da bilinirler. Tarihteki bilinen ilk teröristlerdir. Sabbah tarafından tam donanımlı olarak yıllarca kimsenin giremediği kalede eğitim görürlermiş. Rivayete göre Sabbah onlara tanrıları gibi davranırmış, intihar komandoları yetiştirir ve haşhaş vererek onlara eylemler yaptırırmış
  • Paylaş