Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hasta mahremiyeti hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Hastaların hakları içerisinde mahremiyetinin korunması da yer almaktadır. Bu nedenle hastane çalışanlarının doğru tedavi uygulamaları dışında hastanın mahremiyetine özen de büyük önem taşır.

Hasta hastaneye başvurduğu zaman her türlü tedavi, tanı ve muayene sırasında hastanın gizlilik ve mahrem anlayışına saygı göstermeli ve bunu bir kural olarak görmeliyiz. Bunu yaparken tedavi sırasında hastanın sadece yakını olmalı ( yardım gerekebilecek durumlarda), isteğine göre o da tedavinin yapıldığı odadan çıkarılmalıdır. Eğer çok yataklı bir odada yatan hastanıza tedavi uygulayacaksınız, bir perde yardımıyla hastanın etrafını kapatmak gereklidir. Ayrıca yalnızca tedavi uygulayacağınız bölgenin açıkta kalması gereklidir. Bu hastaya sadece hastalığından ötürü bu durumda olduğunu gösterir ve rahatlatır.

Hasta mahremiyeti yalnızca fiziksel boyutlarda düşünülmemelidir. Hastanın özel yaşantısına karşı saygılı olmalı, tedavi sürecinde yapılması gerekenleri anlatırken bunu öğüt vermekle karıştırmamak gereklidir. Kişinin özel ve aile hayatına müdahale etmemek gereklidir.

Ayrıca hastanın hastane masrafları gizli tutulması gereken durumlardan birisidir.
  • Paylaş
1

Mehmet Kirazlar, Ek olarak mahremiyet konusu açılmışken sağlık personeli arkadaşlara bir öneri; hastaya uygulanacak belirli işlemlerde yanınızda ek bir sağlık çalışanı bulundurmanız sizin şahsi güvenliğiniz açısından önemlidir. Evet hastanın mahremiyeti korunması önemlidir fakat o fazla sağlık çalışanı olası bir suçlamada sizin işinizi doğru yaptığınız konusunda tanığınız olacaktır aksi takdirde yanlış muamelelere mağruz kalan sağlık çalışanlarımızın sayısı az değildir.

Bu her insan için önemli bir durumdur. Yani günlük yaşamımızda mahremiyet ne kadar önemli ise hasta olduğumuzda da mahremiyet o kadar önemli olmalıdır.
  • Paylaş
Hasta mahremiyeti belirli hastalıklarda hastalık geçtikden sonra hastayada sorularak kalkmalı, örneğin şizofreni yenen birisi düşünün tvde nasıl hastalığın üstesinden geldiğinin belgeseli yapılmalı
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

555 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt