Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hastalar neden bu kadar çok korkuyorlar stajyerlerden. Beni gördüklerinde büyüğün gelsin diyolar. Bu düşünceyi yıkmak için ne yapabilirim?

Adı üstünde amatör. Yani hata yapmaya fevkalade yatkın.
Annem başta basit zannedilen guatr ameliyatı için o masaya yattığında; o ameliyatı yapması gereken uzman doktor yerine, yardımcısı (adı artık ne oluyorsa) operasyonu gerçekleştirir. Beklenenden büyük bir guatr ile karşılaşılınca adamın eli ayağı birbirine karışır ve hocasını çağırmak yerine başarabileceğini zannederek operasyona girişir, başaramaz ve ses tellerini keser. Sonrası hocasını çağırır, bu esnada yoğun narkoza maruz kalmış olmaktan annemin ciğerleri ekstra bir hastalık doğurur; Astım.
Hocası gelir, operasyonu tamamlar ve ameliyat masasında olanlardan bahsederek mevcut durumun kendi hataları olduğunu ve bu durumun düzelme ihtimalinin olmadığını belirterek özür diler.
Haftalarca yoğun bakımda kalan annem taburcu olduğunda sesi fısıltının da altında bir düzeyde ancak çıkar, ayrıca astımdan dolayı nefes almakta da zorlanır. Aylarca sadece çorba içebilir. Moral bozukluklarından bahsetmek bile istemiyorum.
Tam 1 yılımız, hafta da 2 defa hastaneler, kontroller ve her defasında doktor iyi şeyler söyledi, düzelmeler varmış gibi motivasyon yükseltici söylemlerle geçti. Ortalama 15 günde bir gittiğimiz hastanele acillerini saymıyorum bile.
Annem düzeldi. İlk olarak 6. Ve 10. Ay arasında sesleri, 12. Aya doğru da artık astımı kalmamıştı. Fakat o ameliyattan sonra kullandığı ilaçlar kalıcı olan aşırı kilo yaptı ve zarar gören ak ciğerlerinden dolayı da artık uzun mesafeli yürüyüşler gerçekleştiremeyecek duruma gelmiş oldu.
-
Stajyer yada adı her neyse, dileğim bu derece hayati sonuçlar doğurabilecek kararlarda yetkin olmayan kişinin kahraman olmak için bu denli ciddi kararlar almasının bu gibi sonuçları olmaktadır.
Bilmenizi isterim.
Tavsiyem ise sadece iyi niyet ve empati kurmanız. Ve kahraman olmak için sizi aşan kararlar almamanız.
  • Paylaş