Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hava kirliliğinin sağlığa etkileri nelerdir?

Hava Kirliliği

İnsanın nefes almadan bir dakika bile yaşayamayacağı göz önünde bulundurulursa havanın önemi daha iyi anlaşılır.

Havadaki karbon parçacıkları, ozon, karbonmonoksit, kükürtdioksit, doymamış hidrokarbonlar, aldehitler, kanserojen maddeler solunum yolu ile insan vücuduna girer. Böylece solunum yollarında rahatsızlıklar kendini hissettirir, vücudun mekanizması bozulmaya başlar, bronşlarda iltihaplanma, daralma görülür. İleri safhalarda ise; bronşit, anfizom ve akciğer kanseri gibi rahatsızlıklar kendini gösterebilir.

Kirli hava, insanlara yaptığı zararlı etkiyi hayvanlara ve bitkilere de benzeri şekilde yapmaktadır. Mesela; kirli hava gözeneklerden girerek bitkilerin solunumunu engeller. Buna bağlı olarak fotosentez yavaşlar ve bunun sonucu olarak ta tarım ürünlerinde sararma ve verim düşüklüğü görülür. Bilhassa kükürtdioksit, tahıllara çok zarar verir, ağaçların yapraklarında renkte bozulma, ileri devrede kurumalara bile sebep olabilir.

Hava kirliliğinin bitkilerdeki etkisine bir örnek olayda asit yağmuru’dur. Kömürle çalışan santrallerden çıkan kükürdioksit gazının atmosferde girdiği reaksiyonlar sonucu oluşan sülfürik asitin yağmur suyu ile yıkanması sonucu asit yağmurları meydana gelir. Bu türlü yağmurlar, geniş orman alanlarına büyük zararlar vermektedir. Sanayileşmiş İskandinav ülkeleri, Kanada ve Almanya’da asit yağmurlarının zararları dünyaca bilinmektedir.

Türkiye’de ise, böyle asit yağmurları, zararlı; Batı Karadeniz sahillerindeki ormanlarda ve Kaz Dağı ormanlarında tespit edilmiştir. Hayvanlar da hava kirliliğinden insanlar gibi olumsuz yönde etkilenir. Solunum ve cilt rahatsızlıkları yanında hayvanlarda et ve süt veriminde düşüşler gözlenmiştir.

Hava kirliliği, yapıların taş ve metal kısımlarında zarara sebep olmaktadır. Mesela; is sebebiyle kirlenme gibi. Ayrıca kükürtdioksitii hava, kireçtaşının (kalker) tahribine sebep olmakta ve yapılar daha çabuk yıpranmaktadır. Yine SO2 demir ve çelik gibi metal kısımlarda tahribat yapmakta ev ve otomobillerde yıpranmalar çoğalmakta, eşyaların ömürleri kısalmaktadır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

481 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Hava kirliliğinin çevreye etkileri nelerdir?

  • Hava kirliliğinin bitkilere etkileri nelerdir?

  • Hava kirliliğinin hayvanlara etkileri nelerdir?