Bilmek istediğin her şeye ulaş

Havaların ısınmasıyla birlikte gitarlara nasıl bakım yapılmalıdır? Malum sıcaklar yüzünden ellerde aşırı bir terleme mevcut olduğu için hem teller daha hızlı kararıyor, hem de klavye kirleniyor. Önüne geçmek için ne yapılmalı?

Elixir tel kullanmama rağmen bu son taktığım tel takımı erken kararmaya başladı. Klavye ise aşırı derecede kirlendi. Bir çözüm bulan varsa lütfen paylaşsın :)Düzenle
Klasik gitar için konuşmak gerekirse çalıştıktan sonra gitarın tellerinin kuru bir bezle hafifçe silinmesi tellerin terden dolayı zarar görmesini azaltacaktır. Ayrıca tellerin ömrünüde uzatır.
Klavye temizliği için ise ben telleri biraz gevşetip, telleri sapın sağına ve soluna yasladıktan sonra klavyeyi önce nemli bir bezle siler, sonra kuru bir bezle de nemli kalmaması için klavyeyi tekrar silerim. Aynı işlemi gitarın gövdesi içinde yapıyorum. Ben kullanmadım ama klavye temizliği için limon yağı kullanıldığını da duymuştum.
  • Paylaş
1

Aleks Mutlu, Evet limon yağı ben kullanıyorum. Gül ağaçları için kullanılıyor sadece diye biliyorum. Yenileniyor klavye güzel oluyor :)