Bilmek istediğin her şeye ulaş

Havası bakımından nemli şehirlerde mi yaşamak daha mantıklı, yoksa nemi olmayan şehirler mi tercih edilmelidir? Bu durumun insan üzerindeki etkileri nelerdir?

İstanbul da okuduğum için yılın bir çok ayında orada bulunmaktayım. ( Havası çok nemlidir bilindik üzere)

Normalde Konya da oturuyoruz. ( Buranın havası bildiğiniz çöl tam anlamıyla sıfır nem) . Bu nem ve nemsizlik ile ilgili şunları yaşadım;
  • Bir kere havası nemli şehirler de kışın daha sık hasta oluyorsunuz. Çok dikkat etmeniz gerekiyor. Ama nedenini bilmiyorum.
  • Havası nemli şehirlerde saçınızı banyodan sonra tam anlamıyla kurutamıyorsunuz, saç kurutma makinesi desteğiyle bile. Ama nemsiz havada böyle bir sorun olmaz.
  • Nemli havalarda uyumak daha rahattır ve uykunuz derindir, bölünmez. Nemsiz havada uyumak korkunç çünkü uyuyamazsınız gece su içmek için defalarca uyanmanız gerekir.
  • Nemli şehirlerde yıkadığınız kıyafetler en erken 1,5 günde kurumakta. Ama nemsiz hava şehirlerinde yarım günde kurur.
  • Eğer burun damarlarınız ince ise kuru havalarda bazen burnunuz kanayabilir.( Korkmayın!!) Nemli havalarda pek olmaz bu durum.
Bu nedenlerle bile İstanbul da yaşamayı seçiyorum, seçeceğim de. En kötüsü uyuyamamak çünkü.
  • Paylaş
Nemli ortamda bulunmanın hem yararları hemde zararları vardır. Yararları arasında; nemli hava vücuttaki kuruluğu önler. Tahrişlerin oluşmasına engel olur. Zararı ise, vücutta aşırı terleme ve vücut sıcaklığının artması vücutta bıkkınlık ve metabolizmada yavaşlığa neden olur. Nem oranının yüksek olması terlemeyi önler. Nem oranı sınırı aştığı zaman, kişiyi terleyemez ve vücut sıcaklığı artar. Buda rahatsız eder. Nemli ortamda da mikroorganizmaların üremesi için uygun ortam hazırlar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

7155 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları