Bilmek istediğin her şeye ulaş

Havayı hissediyoruz da neden göremiyoruz?

Çünkü saydam :) Hava molekülleri, görünür ışığın dalga boyundan çok daha küçük olduğu için görünmezdirler. O kadar küçük ki, ışığı yansıtamıyor bile. . .
  • Paylaş
Bir gün meteorolojiden bir hocamın yanına gitmiştim sınav kağıdımla ilgili. Başka hocalarda vardı ve şu soruyu sordu bana. 'Su buharını görebilir misin. Gördüysen nerede gördün?' Dedim içimden kesin gözükmüyo böyle sorduğuna göre, ama evet görüyorum ben dedim : S Hocalar karşılıklı kahkaha attılar filan. Sonra üstüne bir de savundum işte çay demlerken, banyoda filan bunlar su buharı değil de ne?? Hocalarım sağolsun tekrar güldüler filan ezdiler beni baya orada:)) Meğersem o su buharı gibi gördüklerimiz yoğuşmuş SU DAMLACIKLARI imiş. Su buharı gözle görülemez gazlar içerisinde yer alıyor.
Ve atmosferi oluşturan gazların karışımında meteorolojik açıdan en önemlisi su buharı oluyor.

Havayı neden göremiyoruz?' a gelirsek;

Su buharı,
Nitrojen,
Oksijen
Argon
Karbon dioksit

Bunlar havayı meydana getiren gazlardır. Bu moleküllerin ışığı gözle göreceği dalga boyutunda soğurmadığından havayı da göremiyoruz.
Kızıl ötesi ışık su buharı tarafından mükemmel bir şekilde soğuruluyor. Diğer gazlarda soğuruyor kısa kızıl ötesi ışınlarını. Bizim gözlerimiz ise oldukça havanın oldukça açık göründüğü bir pencereye hassas olduğundan göremiyor ama hissedebiliyoruz...:)


Hava

  • Paylaş
Görmek göreceli bir kavram bence, görmek istiyorsan gökyüzüne bakabilirsin. . .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

412 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt