Bilmek istediğin her şeye ulaş

Havuzdaki klorun insana zararları nelerdir?

Araştırmalara göre: Klorlu havuz kanser olma riskini bile artıracak kadar tehlikeli.

Ter, idrar ve deri hücreleriyle reaksiyona girerek evet, mikropları koruyor ama;bir yandan da bu reaksiyondan yan ürünler oluşturuyor. Bu yan ürünler de daha başka sağlık sorunlarına yol açabiliyor.Mesane kanserinden,astıma kadar farklı hastalıklara sebep olabiliyor. Oluşan yan ürünlerin sayısı ise 100'e yakın.

Özellikle astımı ciddi oranda tetikliyor. Astım rahatsızlığına sahip kişilerin havuz konusunda çok dikkatli olması gerek.
  • Paylaş
Yapılan son araştırmalara göre havuzlardaki klor kanser oluşumu riskini arttırıyor. Temasında deri kanseri , solunduğunda akciğer kanseri , yutulduğunda mide ve prostat kanseri tetikleyicisidir.  Göz , kulak ve burun mukozasında ki tahriş edici etkisi , maruz kalınan zamana ve klor miktarına bağlı olarak kalıcı hasar bırakmaya kadar gidebilir.
  • Paylaş
Buna bilimsel cevaplar zaten verilmişken, deneyimsel bir cevap vereyim. Ramazan bayramında, havuzlu bir oteli olan tatile gittik. Bol bol havuza da girdik tabii. Sonra ben ve eşimin kulaklarında oluşan enfeksiyonu tedavi etmek için ikişer kutu antibiyotik ve ikişer kutu kulak damlası kullandık. Biz otelden ayrılmadan önce, aynı dertten muzdarip başka müşteriler de vardı. Yani kulağa olan olumsuz etkilerini bizzat test etmiş biri olarak, ya havuza girmeyin, yada girecekseniz kulak tıkacı takın derim. Diğer yan etkilerinden haberim yok. Uzmanları mutlaka dinleyin.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

5161 Görüntülenme10 Takipçi3 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Havuzdaki klor kanseri tetikliyor mu?

  • Havuzdaki klor ne gibi sağlık sorunlarına yol açabilir?