Bilmek istediğin her şeye ulaş

Havuzlardaki klordan korunmak için neler yapılabilir?

Özellikle bu sporla ilgilenip devamlı havuza girmek zorunda olan kişiler nelere dikkat etmelidir?Düzenle

Yüzme havuzlarında kullanılan ve dozajlaması standartlara uygun olarak kullanılan klorun insan sağlığına olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır. Ancak her havuz seansı öncesi ve sonrasında duş almak, mayo/bone/gözlük vb gibi malzemelerin temiz suyla yıkanması gibi ek önlemler faydalı olmaktadır.

Yüzme havuzlarının hijyeninde asıl önemli nokta havuz işletmesinin, UHE (Ulusal Havuz Enstitüsü) tarafından belirlenmiş olan standartları titizlikle takip edip etmediğidir. Eğer belirtilen kimyasallar, belirtilen dozlarda kullanılmıyorsa ve belirtilen sıklıkla denetimi yapılmıyorsa klor/ozon ya da diğer sistemlerin hiç bir anlamı olmamaktadır.

  • Paylaş
Havuzdaki klora maruz kalma sürelerine dikkat edilmeli. Havuz kullanımından sonra mutlaka sabun kullanılarak iyi bi duş alınmalı. Aşırı klor kokan havuzlar tercih edilmemeye çalışılmalı. Bunun yanında klora alternatif dezenfektan maddeler bulunmalı ve havuzlarda alternatif temizleme metotlarına geçilmeli.
  • Paylaş
Saç ve gözler çok etkileniyor aslında. Bunun için çıkar çıkmaz duş yapmak gerek ama; bence havuzda bone takmak (plastik olanlardan) biraz olsun saçtaki zararı azaltabilir.
  • Paylaş
Klordan korunayım derken lejyoner hastalığın yakalanmayın. havuzdan sonra sağlam bi duş alın . çok çok ishal olurunuz gözleriniz yanar. belki allerji olursunuz ama inanın lejyoner hastalığına yakalanmak istemezsin bu açıdan bakılınca iyi bişiydir klor :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1820 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt