Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hayal gücü eksikliğinin evliliklerin yürümeyişinde önemli bir etken olduğunu biliyor musunuz? Bunun hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Hayal gücünden yoksun kişilerin sorunları çözmekte zorlandığı için ilişkilerinde başarısız olduğu gerçektir.Düzenle
Elbet katkısı vardır ama hayal gücüm kuvvetli diye gaza gelip evlenmeyin :)
  • Paylaş
Hayal gücü yüksek insan, karşısındakinin kendisini anlamadığını düşünerek ilişkiyi sürekli kendisi bozuyorsa eğer?
Bu durumda, hayal gücünün anlamını bile bilmeyen fakat Dünya'nın en uzlaşmacı insanı bile olsa sonuç değişmez. Ayrılık!

Bu gibi konulara "Gerçeklik" sıfatını layık görmeyiniz.
  • Paylaş
6

Çiğdem Çelik, Fazlı ,hayal gücü bir soruna pozitif bakabilmeyi sağladığı için en azından kişileri rahatlatıyor ve bu da çözüm bulmada bir adımı oluşturuyor.Küçük de olsa bir adım ,adımsızlıktan daha iyidir değil mi ?

Fazlı Özdemir, Hayal gücünün ne yönde olacağı hakkında bir 'kesinlik' var da benim mi haberim yok?
Negatif bir insan değilimdir genel olarak, ancak bu gibi kesin konuşmalar karşısında aniden düşüncelerimin doğrultusu değişebiliyor.
Söylenen söz, bütün insanlığı cümle içinde barındırmıyorsa kesinlik ifadesi kullanılmamalıdır, bana göre.
Yukarıdaki durum; Art niyetli, taş kalpli, hasta ruhlu, belki psikopat, dahi sayılabilecek derecede zeki ancak ruh hastası... fakat hayal gücü muazzam derecede yüksek kişiler için de aynı sonuca varabiliyor mu?

Çiğdem Çelik, Fazlı belirli bir yönde hayal gücü eksikliğinden bahsetmedim ki zaten.Genel olarak hayal gücü yoksunu kişilerin özel olarak evlilikte başarısız olduğu bilgisi edindim bir şekilde ve bunu paylaştım .Bütün insanlığı ne ölçüde kapsar bilemem ama psikologlar bu bilgiyi kullanılıyorsa kapsama alanı epey geniştir diye düşünüyorum .

Fazlı Özdemir, Teşekkürler :)
Kendisine iletirim bir sonraki görüşmemizde :)

Çiğdem Çelik, :) İyi olur .Zaten ben buraların yabancısıyım .

Hayal gücü eksikliği diye bişey yok bence hayal gücü zayıfliği olabilir . Hayal gücünün evlilikte etkisi büyüktür şüpesiz ama hayal gücünün akılla , düşünceyle , iradeyle vs.idrak prosesleriyle bir yerde yürütülmesi zamanı evliklikte veya diğer hayatı hadiselerinde etkin rol oynar, yoksa akıldan kem insanların bile hayal gücü bazen normal bir insanın hayal gücünden daha kuvvetli olabiliyor onun için bence evlilikte de bu tür bir hayal gücü etkin rol oynaya bilir. Evlilik hayal edilerek yapılan kutsal bir hadisedir esasında hayaller durur ve bu hadiseyi bu dünyayı (evliliği) ayakta tutan en önemli etkenlerden biriside şüphesiz hayal gücüdür . Hayal gücü, imajinasyon veya imgelem zihinsel görüntüler oluşturabilme veya birinin zihninin içinde kendiliğinden görüntüler üretebilme yetisidir. Gerek deneyimlere anlam vermeye gerekse bilgiyi anlamaya katkıda bulunur; insanların dünyaya anlam verebilmelerine olanak sağlayan önemli bir yetenektir buda evliliği bırak bireyin tüm hayatında önemli yere aittir . Evlilikte yapılacak tüm fealiyetler , alınacak tüm kararlar , konuşulacak tüm konular ve aynı zamnda tartışılacak tüm konular ve hatta cinsel ilişkideki uyumda bile ki , bu cok önemli, vs.. Durumlarda bireylerin hayal gücünün seviyleri etkin rol oynamaktadır eğer birinin hayal gücü diyerininkine nazaran daha ağır basıyorsa ipleri eline alır ve bundan sonra bu gibi konularda karar almaya başlar ve zamnla artık hayal gücü ağır basan şahs diyerinin kendisine göre olmadığını ve halk arasında kulanılan , kafadengim değil , deyimini kulanarak günden güne gözünde küçülmeye ve gerek zihinsel olarak gereksede fiziksek olarak karşıdakini ezer ve buda evliliğin bitmesine veya yürütülmesinde oldukça olumsuz etkiler yapabilir kendi fikrimce . . .
  • Paylaş
Hayal gücü yüksek kişilerde , evlilik sürecinin devamlılığı daha mı yüksekmiş.

Ben de tam tersi sanıyordum.

Tekdüze , gerçekçi ve yalın kafaların daha uyumlu ve istikrarlı olduğunu düşünmüşümdür.

Sanatla ilgilenen (ben dahil) tüm dostlarım boşanığız çünkü. Hayal gücünün dibi diyebileceğim bir arkadaşım , evlendiğimden beri hayal kuramıyorum acaba ben öldüm mü? Demişti.

Bu soru hayli şaşırttı beni.

Daha geniş araştırmalıyım sanırım :)
  • Paylaş
4

Çiğdem Çelik, Ben de boşandım ve psikolog nedenini böyle açıkladı.

Marty Mcfly, Oturup konuşabilmek. Örneğin her perşembe akşamı saat 20.00 dan / 22.00 a kadar birlikte yalnız ve sakin bir şekilde konuşarak geçirebilmek. Olup biteni gözden geçirmek , belki küçük isteklerde bulunmak , belki bir yanlış anlamayı düzeltmek. Araya hiçbir şey sokmadan , telefonlar kapalı , dikkat dağıtacak hiçbir şey yok.. Tütsüler , hafif bir müzik , kahve ve pencereden şehri izleyerek.. Çok değil haftada bir gün. Sakin ve belki de notlar alarak .. Şu beni yoruyor ; bu beni çok mutlu etti ; şöyle bir düşüncem var ne dersin hayatım ? gibi......Olaylara anlık sert tepkiler vermek yerine , bu konuyu özel gecemizde konuşalım mı ..diyebilmek.. vs vs vs... Bu bile bir hayal(di) .. ben hala aynı düşüncedeyim , taraflar eğer düz ise yani hayalgücü vs yoksa , çok daha kolay her şey.

Çiğdem Çelik, Doku ve kan uyuşmazlığı varsa hiç bir şey ise yaramaz diyor mantığım .Hayal gücü nedir onu bilmiyorum işte .Yokmuş zaten .

Marty Mcfly, Hayal gücü : Nutella kalmış mıydı ?

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

162 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları