Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hayal gücümüzün gelişmesi için hangi kitap veya filmleri önerirsiniz?

Bu soruyu şahsıma yönlendirdiğinizde size ne tür bilgiler verirde yararlı olurum diye kaygılandım açıkçası lakin **algıda farkındalık kazandırması ve düş gücünüze OLUMLU geri bildirim yapabileceği düşüncesiyle önerebileceğim bazı.......
KİTAPLAR:Empati ve Olasılıksız (2 cilt / Adam Fawer), Zar Adam (Luke Rhinehart),
Sil Baştan (Ken Grimwood), Le Petit Prince (Antony De Saint) , The Secret (Rhonda Byrne)
Bir Devin Düşüşü (Igor Gouzenko)
FİLMLER: The Curious Case of Benjamin Button, Amelie

** insan hayal ettiği sürece var’olur/yaşar ;) kendinize yeni yeni ilhamlar yaratabilmeniz dileğiyle…

 • Paylaş
4

Devrim Deniz Bardakcı, birde benim şahsen "hayatımın dönüm noktasıdır" dediğim UMUT ÇİFTLİĞİ / Danielle Steel klasiğini okumanızı tavsiye edebilirim.

Güzin Turhan, Seni sürekli beğendimlemeyen biri var gibi hissediorum :)) beğendimleyen 5 kişi görünen 4 kişi çok ilginç :))))

Devrim Deniz Bardakcı, O birisi benden gıcık alıyor olabile/bilir sıkıntı yok ;)

Ali Uzun, güzel yorum yapmışsınız devrim hocam :)

Bilgiye dayalı olmayan tüm kitapları.

İki tür kitap vardır. Perspektif genişleten, salt bilgi veren. Bilgi veren kitaplar (tarih, felsefe gibi) zihninizdeki imge sistemini çalıştırmaz fakat perspektif genişleten kitaplar (romanlar, hikayeler) siz farkında olmadan zihninizde imgeler yaratmaya başlar. Filmler hayal gücünüzü geliştirmez çünkü imgeyi halihazırda almış olursunuz. Zihninizin görsel yaratması gerekmez. Belki film herhangi bir konuya çok farklı bir bakış açısıyla yaklaşır sizde, o konuya karşı yeni bir bakış açısı edinirsiniz. Mesela homofobik bir insansınızdır filmde (veya kitapta) bir gayin aşkı öyle bir anlatılırki onun da sizin gibi sıradan bir insan olduğunu, duygularının olduğunu anlarsınız ve bakış açınız değişir. Değişmese bile o düşünce duvarınızda delikler açılmış olur, ola ki bir gün anlarsınız.
 • Paylaş
Çok havada kalan bir cevap olarak belki ama.. Her film her kitap her yazar her yönetmen her oyuncu her karakterin size vermek istediği şeyle sınırlıdır. Popüler kültüre ait bilinen ne varsa ortak bir bilinç ve algı yaratma egosundan gelir. Yani 'yaratıcı' rolünde olan herkes ve buna yönelik her motivasyon sizi belli bir sınıra kadar getirebilir, sonrasında bayrağı sen alıp götürmelisin.. O yüzden yazınsal alanda 'teorik bilgi' kitapları ya da 'olay/durum' romanları olarak ya da sanatsal/deneysel filmler ya da Fransız sinemesi gibi başlıklara daldırmadan.. Önerebileceğim birkaç film olacak;
 • Dogtooth
 • The Edukators
 • The East
Kitap önermememin sebebi ise kitapların her zaman betimlemeleri kafamızda canlandırma iznini daha çok veriyor olduğunu düşünmemden. Yani okuduğun herhangi bir şeyden etkilenmen mümkün..
Filmleri izlersen şayet, yorumlarınla geri dönüş yapmanı isterim.
 • Paylaş
Cevaplara baktım da çok güzel öneriler yapılmış. Benim de size tavsiyem kitap ya da film değil ama çocuklar ile çok sık muhabbet edin ve onlardan beslenin. İnanılmaz hayal güçleri var. Size sınırsız hayaller kurabilirler. Yetişkinlerin hep olabiliitesi yüksek kısıtlı hayalleri varken çocuklarda tam tersi. :))
 • Paylaş
4

Devrim Deniz Bardakcı, Çocuk demişken Taare Zameen Par - Her Çocuk Özeldir (disleksi rahatsızlığı üzerine) filmi de izlenmeye değerdir ;)

Rukiye Koksal, Evet kesinlikle izlenesi bir film benimde beğendiklerim arasında :)

Raskolnikov, kesinlikle haklısın:)

Rukiye Koksal, Biliyorummm 😁😁

Kitap:
1984 - George Orwell
Hayvan Çiftliği - George Orwell
Fahrenheit 451 - Ray Bradbury
Resimli Adam -Ray Bradbury
Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley
Beynine Bir Kez Hava Değmeye Görsün - Dr. Frank Vertosick
Otostopçunun Galaksi Rehberi - Douglas Adams
Kör Saatçi - Richard Dawkins
Büyücü - John Fowles
Yaratma Cesareti - Rollo May
 • Paylaş
5

Ömer K., Bu ne ya ben de kendimi iyi bi okur olarak niteliyordum. Resmen çöktüm. Tavsiye ettiğin kitaplar arasında sadece bir kitabı okumuş bulunmaktayım ( G. Orwell 1984)
Hayalgucumun etrafındaki duvarı niye asamiyorum diye hayiflaniyordum :-D Diğerlerine de bi göz atayım yine dönerim fazla uzun sürmez :)

Burcu Ateş, Listeyi tüketirseniz ilave de yaparız:)

Murat Yıkılmaz, Harika kitaplar. Listenizde en sevdiğim 4 distopya kitabından 3 tanesi (Fahrenheit 451, Cesur Yeni Dünya, 1984) yer alıyor. Dördüncüsünü de müsaadenizle ben ekliyorum : Biz - Yevgeni Zamyatin

Burcu Ateş, Tabii ne demek. Biz'i yazmayı unutarak ayıp etmişim zaten:)

Hayal gücünüzü bir kaç bilim-kurgu filmi veya fantastik film seyrederek ya da kitaplarını okuyarak geliştiremezsiniz. Hayal gücünüzün gelişmesi için her türlü kitabı okuyup kelime hazinenizi, olaylara bakış açınızı geliştirmeniz ve genişletmeniz gerekir. Siz Asimov, Arthur c. Clarke ya da Ursula K. Le Guin gibi yazarların sadece fantastik/bilim-kurgu kitaplar okuduğunu mu sanıyorsunuz? Ya da bilim-kurgunun babası Jules Verne, veya fantastik edebiyatın babası H.P. Lovecraft bilim-kurgu ve fantastik kitaplar mı okumuştu veya filmlerini mi seyretmişlerdi? Eğer klasik eserleri okumazsanız, onlardaki anlatım çeşitliliğini, psikolojik derinlikleri, hayata bakış açılarını kavrayamazsanız istediğiniz kadar fantastik/bilim-kurgu film seyredin veya kitap okuyun hayal gücünüz yerinde saymaya devam eder... Hayal gücünüz kelime haznenizden öteye geçemez. . . .
 • Paylaş
Filmler;
 • big fish
 • eternal sunshine spotless my mind
 • arizona dream
 • tüm tim burton filmeleri ( corps bride,
 • velvet goldmine
 • vanilla sky
 • fantastic filmler( lord of the rings, star wars...)

liste çok aslında ...
ilk kitap küçük prens :) geldi aklıma tanrıların arabaları unutulmaz:) ilk başlangıç
 • Paylaş
1

Ayhan Şimşek, ahyaa Tanrıların Arabaları gerçekçiliğinden çok kitabın ismine tav olarak almıştım böyle arabalar tanrılar falan alim lan die :)) işte sonrası böyle güzel, hoş şeyler :P

Adını hatırlayamadığım fakat Morgan Freeman 'in oynadığı bir filmde şöyle diyordu.. Sokakta gördüklerini değil, görmekdiklerini yaz.. Bende bir kaç denedim, gerçekten işe yarıyor :) Bence bir şeyler okumak yerine yazmak hayal gücünü daha fazla arttırıyor. . .
 • Paylaş
Ursula K. Le Guin okumanı şiddetle tavsiye ediyorum... Bilimkurgu Hayal Gücü sınırlarını ölçebilir insanın... Ve elbette The Lord of the Rings serileri... Ayrıca kitaplarıda. . .
 • Paylaş
Franz Kafka Dönüşüm kitabı hayal gücünü tetikleyebilir
 • Paylaş
Christopher nolan filmleri, adam fawer kitapları ve suç ve ceza okumak en iyisi... Dinle bak çok faydası olacak
 • Paylaş
Elbette ne türde kitaplardan hoşlandığınız bir kitabı raftan çekerken önemlidir. Ancak hayal gücünü geliştirmek için önemli olan ne okuduğunuz değildir bana sorarsanız. Kitabın ya da filmin en heyecanlı kısmına geldiğinizde bir sonraki sayfayı çevirmeden duramayacağınızı anladığınız o anda kitabı bırakıp ufka dalarsanız ve nasıl devam etmeli diye düşündüğünüzde hayal kurmaya başlamışsınızdır. Bunu kolaylaştırmanın en güzel yollarından biri müzik dinlemektir. Müzik dinlerken gözlerinizi kapattın ve kendinizi filmin, kitabın dünyasında hayal edin, devamı emin olun gelir. Hayal kurmak için tabii bir diğer önemli husus devamın çok da tahmin edilebilir olmamasıdır bu yüzden fantastik tür daha elverişli olabilir başlangıç için. Bundan sonrası sizin güneşi ne renk görmek istadiğinizle ilgili. . .
 • Paylaş
Hayal gücüne en çok katkı yapan yegane ögelerden biri de mitolojik hikayelerdir bence. O yüzden farklı kültürleri araştırıp onların mitlerini efsanelerini de okuyabilirsiniz aslında. Japon mitolojisi çok enteresandır mesela hint mitolojisi de keza öyle orta asya Türk mitolojisi fazla bilinmez maalesef ama bulunmalı okunmalıdır mutlaka mitoloji de sadece yunanlılar da olcak diye bi kaide yok di mi ama :)
 • Paylaş
Film: Kelebek ve Dalgıç
 • Paylaş
1
Birden çok yönü olan bir soru bu. Hayal gücü dediğinizde genel anlamda aklınıza kolay kolay bir şey gelmez. Farklı alanlar için farklı hayal gücü tanımlamaları vardır bence. Bir edebiyatçı, şair, yazar vs. için hayal gücü başka şeyler ifade eder, bir ressam için başka, bir mühendis için başka... Mesela ben kendi açımdan bakarsam. Elektrik Elektronik Mühendisiyim ve teknoloji düşkünü olduğumu söyleyebilirim. Bu alanla ilgili kitap, dergi, film, dizi veya program gibi hayal gücü geliştirici olarak tavsiye edebileceklerim şunlar olur:
Kitap: Feynman'ın Kayıp Fizik Dersi
Dergi: Popular Science Türkiye vb. ileriye yönelik bilimsel dergiler
Film: Inception, Matrix, Avatar.. Şimdi aklıma hepsi gelmiyor da kısacası gelecekte olabilecek konuları anlatan bilim kurgu filmleri
Dizi: Fringe
Farklı alanlarda ilgilenen farklı kullanıcılar da kendi alanlarında yorum yapacaktır. Aslında güzel bir soru olmuş. Tüm cevapları toplayıp arşiv yapılabilir :)
 • Paylaş
Hayal gücü geliştirmek için en iyi film tür olarak bilim-kurgudur. Bu türde benim bildiğim en iyi filmler; Başlangıç, Prestij, Otomat, Star wars, Yüzüklerin efendisi, Harry Potter. Star trek vb.
 • Paylaş
İnception filmini izle ve fantastik kitaplar oku
 • Paylaş
Bence inception tam bu konuya göre
 • Paylaş
Bilim Kurgu, Fantastik, Polisiye, Macera türü kitaplar ve filmler benim için biçilmiş kaftan. Hayal gücünü aktif olarak kullanmaya sebep olan kitap/filmler bu türden benim için.
 • Paylaş
Film olarak; Fark City, Thirteenth Floor, The Butterfly Effect, Vanilla Sky
 • Paylaş
Bir çok film ve kitap olmasına karşın, kısa kesmem gerekirse,
Kitap: olasılıksız ve empati ADAM FAWER
Film: Star wars, kader ajanları diyebilirim.
 • Paylaş
Fantastik edebiyat okumanızı öneririm. Çünkü bu türde yazar sıfırdan kendi dünyasını yaratır, bu sizin hayalgücünüzü de geliştirecektir.

Edgar Allan Poe ve Jorge Luis Borges'in öyküleri ile başlayabilirsiniz.

Dost Yayınevi'nin Babil Kitaplığı adında yayınlanan yirmiye yakın kitabı vardı. Burda çeşitli kültürlerin kadim masalları, hikayeleri mevcut.

Film olarak da ilk aklıma gelen Tarkovski'nin Solaris (1972) filmi.
 • Paylaş
Aklından bir sayı tut john verdon ve Göçebe - Stephenie Meyer Tavsiye ederim
 • Paylaş
2

Rukiye Koksal, Iki kiatpda çok güzel severek okudum 😊

Birweb Design, Betimlemelerinin detayından dolayı size rus yazarların tümünü önerebilirim. Romanlardaki metimlemeleri hayal ederken zaten beyniniz oldukça fazla çalışıyor. dostoyevski yi ele alalım örneğin bir karakterin yüz yapısını bir kaç sayfayla bile betimleyebilecek bir güce sahip yazar ve siz o detayları mutlaka okurken canlandırmak zorundasınız her betimlemede sanki puzzle ın yerine eşini yerleştirir gibi sürekli beyninizi çalıştırıyorsunuz geneli için sıkıcı olabiliyor ama benim için harika bir edebiyat dünyası rus edebiyatı. hack london martin edeni gorkinin kitaplarını, ostrovoski dostoyevski... gibi yazarları tavsiye ederim bu yönüyle. hayal kurmak sadece bilim kurgu ya da polisiyelerde olmuyor. betimlemelerin yoğunluğu da önemli bu açıdan.

Esaretin bedelini siddetle tavsiye ederim. Yüzüklerin efendisi, memento, a beutiful mind, shutter island. . .
 • Paylaş
Film hayal gücünü geliştirmekten çok kısırlaştırır bence
kitabın her türlüsü okurken kafanda bir yandan da canlandığı içi her türlüsü gelişme gösterir hayal gücünde
 • Paylaş
Equilibrium güzel bir distopya filmdir.
 • Paylaş
Yürüyen Kentler serisini -yayın evi Günışığı kitaplığı- ve 100 dünya serisi -yayın evi on8- bence güzel kitaplar okumanı tavsiye ederim.
 • Paylaş
Hayalgücünü bilim kurgu, polisiye yada fantastik tarzda kitaplarla geliştirebileceğini düşünüyorum. Dan Brown'un bütün kitaplarını sana tavsiye ederim.
 • Paylaş
Dizi: Fringe ---> Hayal gücünün de çok çok üstünde bir bilim kurgu dizi...
Misal: ses titreşimlerini erimiş camdan çıkararak yapılan konuşmayı bulan bir hayal gücü. . . .
 • Paylaş
4

Seda Atadan, fringe gerçek :) hayal değil

Mesut Tunç, Nasıl yani :p

Seda Atadan, malum dünya düz kabul edildi öküzün boynuzlarında kabul edildi, şimdi yuvarlak olduğu ve sürtünme olmayan bir alanda belirli merkez kaç ve çekim yasaları gereği uzayda asılı fark edilene kadar bilim kanıtladığı kadarını şimdilik gerçek kabul ediyor :) who knows daha neler kanıtlanacak şaka bir yana bi kısmı abartılı olsa da bence gerçekliğe çok paralel ve iyi bir bilgi+ gözlem içeren bir senaryo.

Mesut Tunç, Ne yani benden bir tane daha olduğuna mı inanayım :) O da sizin hayal gücünüzün ne kadar geniş olduğununun göstergesi... güzel birşey aslında :) benimki düzmantıktır :) 3. sezona kadar her bölümünü ağzım açık izlediğimi söylersem anlarsınız zaten.

Manga, animeler çok değişik şeyler içeriyor.
 • Paylaş
1

Salih Tüfek, One piece izle hayal gucun tavan yapar

Çizgi romanlar okunmalı, fantastik filmler seyredilmeli
 • Paylaş
Çocukken tarih kitabı. Hikaye kitabı okuyacaksın çocuğa.ben öyle düşünüyorum
 • Paylaş
Lucy var . Hayal gücüü geliştirir mi bilmem ama. bittikten sonra baya düşündürüyor. ( not: izlediğim en iyi film diyebilirim.)
 • Paylaş
Hayal gücünüzü geliştirmek için kitap veya filmden ziyade gezi özellikle yurtdışı gezilerinin daha önemli olduğunu düşünüyorum.
 • Paylaş
Kardeş Sherlock HOLMES serilerini oku bunun yanı sıra Sir Arthur Conan DOYLE'un diğer kitapları aynı derecede fantastiktir. Ayrıca Doctor who ve Fringe dizilerinde başlamanı tavsiye ederim. Uç kısımlar olduğu için hayal gücüne katkı sağlar. Arthurun kitapları ise hayal gücünün yanı sıra gözlem ve farkındalık gücünü arttırır. Ama dikkat et psikopata bağlama. :)
 • Paylaş
Kitap oku da ne okursan oku .. Zamanla sana hangi tarzın iyi geldiğini kendin göreceksin . .
 • Paylaş
1

Kerem, Her kitap hayal gücünü geliştirmez. Özellikle öyküleme tekniğiyle yazılan kitapların geliştireceğini düşünmüyorum. Daha betimleyici bir dil kullanan kitapları tercih edersen büyük katkısı olacaktır. Ve yeni duyduğun kavramları zihninde canlandır. Bir imgeyle bağdaştır ya da imgeyi kendin yarat. Bunu yapabilirsin.

Melekler ve şeytanlar;) iyidir iyi
 • Paylaş
Çocuk filmleri, animasyonlar, sessiz çizgifilmler ve kitaplar
 • Paylaş
Kesinlikle Edwin A.Abbott - Yassı Ülke (Flatland: A Romance of Many Dimensions).
19. yy'ın sonunda yazılmış küçük bir bilimkurgu. Hayal gücünüzü yükselmez, "boyut atlatır"
Türkçe Vikipedi'ye göre kitap, çocuklara matematiği sevdirmek için yazılmış, ayrıca toplumdaki sınıfları hicvediyormuş, evet orası da var ama asıl yaptığı şeyi nasıl es geçebilmişler: 3 boyuttan fazla boyutların varlığını sorgulatıyor.
Demek ki okuyanın da hangi gözle okuduğuna bağlı hayal gücü... Salt sosyal/içtimai bakış açısından okursan, çocuklar için sıkıcı bir çocuk romanı, fakat...
 • Paylaş
Kesinlikle fantastik kitapları ve filmleri öneririm. Olağanüstü olayları da kapsayan fantastik kitap ve filmler hayal gücünü en iyi şekilde geliştirebilecek türlerdir.
 • Paylaş
Markus Sakey her kitabı ki muhtemelen dört beş tane var.bitirmeden bırakılmıyor☺️
 • Paylaş
Her kitap hayal gücünü geliştirmez. Özellikle öyküleme tekniğiyle yazılan kitapların geliştireceğini düşünmüyorum. Daha betimleyici bir dil kullanan kitapları tercih edersen büyük katkısı olacaktır. Ve yeni duyduğun kavramları zihninde canlandır. Bir imgeyle bağdaştır ya da imgeyi kendin yarat. Bunu yapabilirsin.
 • Paylaş
Bilim kurgu, fantastik, macera tarzı film ve kitaplar
 • Paylaş
HER ÇOCUK ÖZELDİR
filmini izlemenizi isterim filmin konusu ağırlıklı olarak hayal gücüne dayanıyor.
 • Paylaş
Bence çocukluğumuz ce animasyon filmler diye düşünüyorum :)
 • Paylaş
Benim çok basit bir yöntemim var: yatağa girerim gözlerimi kapatıp saatlerce hayal kurarım . İnsana yaşama tutkusu aşılıyor. Zevk alıyorsun hayattan bu da yeterli bence . Bu yaptığım eylem hayalgucumu kısıtliyorsa da benim için önemli değil o küçücük beynimin etrafındaki duvarı aşıp aşmamam :) mutlu olmam yeterli : -D
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1935 Görüntülenme56 Takipçi46 Yanıt