Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hayal kurmak düşünmek midir?

Her insanin hemen hemen kücük yada büyük, gerceklesmesi olagan yada güc olan hayalleri vardir... Bunlarin maddi veya manevi türden olmalari aslinda cok da bir önem tasimaz. Önemli olan belkide, hayal kurabilme yeteneginin kendisidir, cünki hayal etmek canlandirmaktir, istemektir, güctür - ve bir seyi istemek, basarmanin yarisi gibi birseydir...! Ayrica bir düsünürsek, hayal kurmak dünyamizi canli kilan bir yetenektir...En eski buluslar ve en yeni teknolojiler de hayal kurmanin bir ürünü degilmidir? Lilienthal ucagi icad etmeden önce, kuslar gibi ucabilmenin hayalini kurmamis midir? Edison daha bir aydin dünyayi hayal etmemis midir? Ve Bell uzaktaki sevdiklerini bir telefon kadar yakininda hissetmeyi hayal etmemis midir?... Belkide... Hayal kurmak, rüya görmek, düs kurmak...Hepsi basli basinca apayri bir dünyanin giris biletleri...Düs kurmak bizi mutlu eder, heyecanlandirir, güc verir... Daldiginiz düsler alemine sadece siz sahipsinizdir ve sadece siz hakimsinizidir...Düsünün...Sevdiginiz bir ülke, bir sehir, bir insan...Cok uzakta olsalar bile, aslinda size düsleriniz kadar yakindir...Sizindir, sadece sizin!Simdi ikisi ayni sey degil diyeceksin? Tabiki degil, ama önemli olan hissetmek degilmidir? Hissiyatin yarattigi positif kivilcimlar degil midir? Hani bazen büyük bir toplulugun icinde bulunmaniza ragmen, kendinizi aslinda cok "yalniz" hissettiginiz oldu mu? O zaman size yakin bir insani, bir sevinci, bir mutlulugu hayal etmek, ruhunuzda canlandirmak, daha gercekci bir duygu degil midir? Hani derler ya, insan öldügü zaman degil, asil unutuldugu zaman ölür...Iste hayal etmek ve ruhumuzda bir seyleri canlandirmakta bunun tam tersidir.Hayal kuramayan insanlar aslinda yasamaktan bir nevi vaz gecmislerdir...Cünki his dünyalarida körelmis gibidir...Hissetmeden hayal etmek olanaksizdir... Hissetmek bir nevi görmektir, anlamaktir, bilmektir...Birseyleri hissettigimiz sürece, birey olarak varolusumuzu da onaylamis oluruz...Mesela DaVinci, Einstein yada Sokrates...ve daha niceleri...Onlar hayatimizda hala var, ölmüs olsalar bile! Cok zengin olabilirsiniz, ama bu kendinizi mutlu hissetmenizi zorunlu kilmaz. Etken olabilir, ama asla kural degildir! Etrafimdaki insanlari, meydadaki haberleri bu anlamda degerlendiriyorum da...Cogu kariyer sahibi yada zengin insanlar özel hayatlarinda bazen cok mutsuz. Hatta batiyorlar! Neden? Düsünüyorum da, sanki artik icerisinde yasadigimiz toplum bizlere hayallerimizi dikte ediyor! Kariyer sahibi olmalisin, müstakil bir evin olmali, ikide cocuk, o zaman cok mutlu sayabilirsin kendini...Ama hissedemiyorsam bu mutlulugu? Ya istemiyorsam? Sag olun, ben almiyayim...
 • Paylaş
hayal kurmak düşünce  tekniğidir..... 
 • Paylaş
Tabi ki de düşünmektir. Sen bir hayal kurarken yer, zaman ve kişi örgüsünü kullanırsın. Bulunduğun yer ya var olan bir yer yada tamamen kurmaca bile olsa eskiden gördüklerini düşünür ve tasvir yaparsın. Hayalindeki mekan bu şekilde ortaya çıkar. Zaman dilimi ise gece mi, gündüz mü, yaz mı, kış mı diye, yine bunları düşünerek karar verir ve ona göre yine çevreye destek verirsin. Geceyse karanlık, kışsa soğuk ve kar yaratırsın. Kişiyi ise yine bu mekana ve zamana göre şekillendirir ve hayale uyum sağlaması için düşünürsün. Yaz günü olarak kurduğun hayalinde yanında olmasını istediğin kişi montla oturamaz herhalde. Kısacası hayal kurmak için düşünmek gerekir. En basit bir hayal bile olsa düşünmeden kuramazsın.
 • Paylaş
Birbirine kısmi paralel. Düşünmek için her zaman hayal kurmam ama hayal kurmak için düşünebilirim.ama hayal kurmam çok fazla. Kuracak olsam çok düşünmüyorum :) üzerinde düşündüğün konunun önemi ile ilişkili olarak değişir
 • Paylaş
1

Veysi Biçen, Çok düşünmekten mi korkuyorsun?

''Cogito ergo sum'' demiş Descartes yani ''düşünüyorum öyleyse varım''. Descartesin düşünme eylemini varlığın bir kanıtı olarak kabul etmesi gibi bence hayal kurmak da insan olarak yaşamanın bir kanıtıdır. Eğer o zamanlarda yaşayan bir Descartes olsaydım :P sözüme söyle devam ederdim; ''düşünüyorum öyleyse varım, düşünüyor isem hayal kuruyorum öyleyse insanım''. Buna bağlı olarak bence insan hayal kurabiliyorsa düşünebiliyor da demektir ve düşünebiliyorsa vardır. Aynı zamanda düşünmek hayal kurmaktan ayrı tutulabilirken, hayal kurmak düşünmekten ayrı tutulamaz. Yani her hayal bir düşüncedir, ama her düşünce bir hayal değildir.

 • Paylaş
Hayal ederken mutlaka düşünürüz ama düşünürken hayal etmeyebiliriz.  ; işte  bu birini diğeri üstün kılar.hangisini hangisine mi?  işte onu biraz düşünmek lazım :))
 • Paylaş
İki farklı şeydir hayal kurduklarımz mutlu olabileceğimi hayal etmek kendimizce içmizde var etmektir ama düşünmek olan şeyleri ya da tahminen bir konu hakkında olabilecekleri kafamzdan geçirmek özetle hayaller genelde mutlulk verirken düşünmek çoğu zaman insanı yorar...
 • Paylaş
Evet... Düşünce, hayal kurma eylemini kapsar.
 • Paylaş

Hayal düşünceyi kullanarak kurgulamaktır düşünce araç görevi görmektedir.

 • Paylaş
Evet. Hayal kurmak düşünmektir.sonuçta ne hayal kurcağını düşünürsün.
 • Paylaş
1

Hasan Bayram, Her Hayal Düşünmek Değildir. Geçmişi Hayal Etmek düşünmektir. Geleceğe Hayal Kurarken o anı Yaşarsın...

Bir nevi düşünmektir ama gerçek dünyada sınırlanan insanın gerçek hayatta gerçekleştiremediklerini gerçekleştirdiği ve zirve yaptığı bir yerdir... Belki de cennetin aynasıdır. . .
 • Paylaş
Kesinlikle hayal kurmak düşünme tekniği ve hayal kurma eylemini kapsar düşünce.
 • Paylaş
Hemde düşüncenin en üst düzeyidir. Hayata geçirebildiğin sürece
 • Paylaş
Hayal sadece geçici mutlu olmak için kurulan fantazi,,düşünce kavramı gerçek ve sıkıcı yada sorunlu.
 • Paylaş
Düşünce denen soyut kavramın oluşumunun temelinde, insan benliğinin ürettiklerinin gönül aynasından zihne yansıması ve aklın bu eğilimleri çözümlemeye çalışması şeklindeki mücadelenin yattığını söylemek mümkündür. Hayal de mutlaka benlik içerikli eğilimler barındırır . Örneğin özenme içerikli bir hayal kurabiliriz. Ah keşke arkadaşımın sahip olduğu imkanlar bende de olsa da yaz tatilinde şuraya gitsem gibi. Özenme yaşamsal değişimlerin başkalarından kopya edilerek gerçekleşmesine yönelik benlik içerikli bir eğilimdir. Bu yüzden zihnimizdeki tüm oluşumların arka planını farkındalık paradigması ile değerlendirmeliyiz.
 • Paylaş
Düşünce geçmişte veya bugün varolan ya da gelecekte varolması kuvvetle muhtemel bir olgu yada durum için şu an kafa yorma, anlama veya çözüm üretme eylemidir. Hayal ise halen varolmayan, gelecekte varolması zayıf ihtimal, imkansız veya uzun zaman alacak olan olgu ve durumların zihinde canlandırılmasına dayalı bir eylemdir. Gerçekleşmesi zor ve uzak görünse de ihtimal dahilinde olan şeyler için hayal etmek, düşünmek bağlamında değerlendirilebilir. Çünkü birçok kişi için imkansız gibi görünen birçok şey sıradışı insanların hayalleri sayesinde bugün gerçekleşmiş durumdadır.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4772 Görüntülenme23 Takipçi16 Yanıt