Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hayatımı daha anlamlı hale getirmek için neler yapabilirim?

Hayatını daha da anlamlı hale getirmek kesinlikle insanın kendi elindedir;
Her sabah uyandığınızda aynaya bakıp kendinize günaydın demeyi asla atlamayın.

Gerçek Hayat

1. Teşekkür edin ve memnun olduğunuz durumlarda memnuniyetinizi ifade etmekten çekinmeyin ve bunu yüksek sesle yapın.Bu hem sizin hayatınız hem de hayatınızdaki insanların hayatını daha da anlamlandıracaktır.

2. Gülümseyin kendinize ve diğer insanlara.

3. Bir hata yapmış olsanız bile kendinizi affedin. Affetmeye kendinizden başlayın ve affedin, affedemiyorsanız bırakın gitsin.

4. Yemek yapmayı deneyin ve keyfini çıkarın.

Gerçek Hayat

5. Sağlıklı beslenin

6. Spor yapın, eğer spor yapamıyorsanız kısa yürüyüşlerden keyif almaya çalışın.

7. Maddi imkanınız ve vaktinizi hesaplayarak kısa seyahatler planlayabilirsiniz.

8. Sevdiklerinizi arayın, uzun zamandır sesini duymadığınız özlediğiniz kişileri, enerjileri size iyi gelecektir ve bunu düzenli olarak yapın.

9. Eğer çok yoğun bir işte çalışıyorsanız akşamları eve geldiğinizde kafanızı dağıtacak tarzda eğlenceli filmler izleyin yada komedi dergileri okuyun.

10. İş çıkışlarında sizi mutlu hissettiren kişilerle bir araya gelin, bir kahve için eve öyle geçin.

11. Eğer zamanınız varsa bir enstrüman çalmaya başlayabilirsiniz. Belki kısa ve küçük bir ritm kursu bile sizi hayata tekrar bağlayabilir.

12. Yabancı diller öğrenin.

13. Kısa vadede ve uzun vadede amaçlarınızı ve isteklerinizi yazdığınız bir plan tablonuz olsun örneğin, başardıklarınızı renkli kalemle işaretleyin. Mutluluğu tarif edilemez.
 • Paylaş
1

Hakan, Hayatı daha anlamlı yaşamaktan çok, daha kaliteli bir yaşam manifestosu olmuş bu yazı. Teşekkürler.

Tüm canlıların hayatlarının tek bir anlamı vardır. Üremek, henüz üremediyseniz mutlaka çocuk yapın, hayatın anlamını on ikiden vurmuş olursunuz.
 • Paylaş
Herşeyi unutun ve sadece sevdiğiniz birşeyle uğraşın. Eğer o şeyle uğraşırken geriye kalan herşeyi ve dahası zamanı da unutuyorsanız doğru şeyle uğraşıyorsunuz demektir.
 • Paylaş
Öncelikle hayatın bir anlamı, amacı vs. olduğu düşüncesinden ve onu aramaktan kurtulun. "Hayatınızı daha anlamlı hale getirmek" zorunluluğunda olduğunuz düşüncesinden ve "hayatımı daha anlamlı hale getirmek için neler yapabilirim? " fikrinden de vazgeçin.
Bunun yerine anlamsız olan bu hayatı sizin için anlamı olan işi/mesleği yaparak, sizin için anlamı olan kişilerle vakit geçirerek, sizin için anlamı olan hobileri yaparak geçirin- ki bu dediklerim hiç de kolay şeyler değildir, öyle gelse de okurken veya yazarken. Hiçbir zaman toplumun/sistemin bizi yapmamız için şartlandırdığı şeyleri yapmaktan vazgeçemeyiz veya kolay kolay vazgeçemeyiz.
Unutmayın ki bu hayatta iyi-kötü, mutlu-mutsuz tezatlıklar içinde yaşadığınız her şey size daha fazla anlam katar...
 • Paylaş
Karşılık beklemeden başka insanların yararı için bir şeyler yapmak hayatı anlamlı hale getirebilir.
 • Paylaş
Her bir insanın hayatı, zaten hiç birimizin algılayamadığı kadar anlamlıdır. Penceresinin kenarında kuşlara verdiği ekmek kırıntılarıdır bazılarının hayatının anlamı. Kimisinin yolda yürürken ayağını burkmak pahasına son anda çevirerek ezmediği küçük bir karıncanın taşıdığı çekirdek kabuğudur. Sonra onu yuvasına kadar götürüşünü seyretmektir. Bir annenin çocuğuyla geçirdiği her anıdır hayatının anlamı. Ya da sevgilinin özlemiyle kalpten akan sıcak iki damla gözyaşıdır.

Dikkat ettiğim kadarıyla verilen cevapların çoğu kişinin kendisini geliştirmesiyle alakalı ve çoğu doğru cevaplar kanımca. Ancak hayatı anlamlı hale getirmenin, içindeki küçük güzellikleri görmekle başlayacağına inanıyorum. Hayatın anlamını küçük şeylerle anlamaya başlamak, kendi hayatlarımızın da anlamını fark etmeye ve hayatımızın daha anlamlı gelmesine sebep olacaktır.

Bu karşılaştırmayı yapmak kesin surette zaten kimsenin haddi değil, ancak aynı anda dünyanın en zeki, en sportif, en popüler, en başarılı, en duygusal, en ......... Olan herhangi bir kişinin hayatının anlamının, yukarıdaki karınca hikayesinde bahsettiğim adama oranla bir ummanın yanında bir damla olarak kalabileceği ihtimalini aklımızdan çıkarmamalıyız.

Kendimizi geliştirelim, okuyalım, öğrenelim, gezelim, yapalım, başaralım, en iyi olalım (hepsi çok güzel şeyler gerçekten hepsini yapalım), ama karşımızda kim olursa olsun, vasıf ve görünüş fark etmez, bir damladan fazla olamayabileceğimizi bilelim.

Hayatlarınızın küçük mutluluklar ve anlamlarla dolması dileğiyle...

(Lütfen kuşlara ekmek atmayı ve arada karıncaları seyretmeyi ihmal etmeyelim :):):) )
 • Paylaş
Kesin inandığım fikrimi beyan ediyorum. Hayatın, insanın anlamı vardır. Olmadığını söyleyenler hayatı okuma konusunda çaba sarfetsinler. Sebepsiz birşey yoktur.
İnsan dışında herşey insan içindir. İnsan da Allah içindir. Bu yüzden Allah'sız bir hayat Anlamsız bir hayattır.

Hayatına anlam katmak isteyene tavsiyem şu : hayatınıza Allah'ı ne kadar katarsanız, o kadar anlam katmış olursunuz. Bunun dışındaki arayışlar kaliteli yaşama ve keyifli zaman geçirmeye dair önerilerdir.
Güzel öneriler var, bunları yapmak da güzel, bazı tavsiyeleri dikkate alacağım. Anlam ise yaratılış gayesine uymaktan geçer.
Herkes gibi fikrimi beyan ettim.
Sevgiler, saygılar
 • Paylaş
Anlam istiyorsan önce hayal kur... Sonra peşinden koş... Gerisi boş. . .
 • Paylaş
Bence sadece aşk getirebilir. Onun da ne kadar gerçek olduğuna bağlı tabi.
 • Paylaş
Kitap okumaya başlamalısınız , okuyacağınız kitaplara göre hayatın anlamını bi nebzede olsa anlayabilirsiniz.
 • Paylaş
Kendini öldürtmek için bir kiralık katil tut ama zamanı söyleme.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3254 Görüntülenme15 Takipçi11 Yanıt