Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hayatta kalmama yetecek kadar tasarım öğrenmek istiyorum. Nasıl yapabilirim?

Butonun, textbox'ın genişliği, yüksekliği, rengi ne olsun? Hangisini ekranın ne kadar uzağına koyalım aralarında ne kadar boşluk olsun? Hangi fontu hangi puntoyla yazalım? Bu basit sorular beni benden alıyor. Görüntü çok ön planda değil ama yine de görüntü işte. Bu temel şeyler nasıl öğrenilir, nasıl geliştirilir?Düzenle
Abi bi tane kum torbası alarak işe başlamalısın bence, çok eleştiren olacak, çok değişiklik isteyen olacak... Bence hiç bulaşma, butonsa standart buton... Tasarımcılar taş mı yesin :)
  • Paylaş
1

Bazarov, Mesleklerinde gözüm yok da yaptığım kimi işleri tek başıma yapıyorum azıcık güzel görünsün istiyorum. fazlası değil dedim ya en başta :)

Eğer öğrenmekten kastettiğin işin teknik kısmıysa (photoshop, css, vs) bunlar zaten internette fazlasıyla mevcut.
Yok eğer tasarım anlayışı, vizyon edinmek ise, bence bunun en güzel yolu diğer tasarımları incelemek. Örneğin dribble, behance, abduzeedo vb. sitelerdeki tasarımları inceleyebilirsin.
Bir de gördüğüm kadarıyla bazı tasarımcılar, hali hazırda aktif bir sitenin tasarımını alıp, tekrardan çizerek de kendilerini geliştirebiliyorlar. Bence bu da mantıklı.
Ayrıca Google Chrome kullanıyorsan da Panda(usepanda.com) eklentisini öneririm.
  • Paylaş
1

Bazarov, Teşekkürler tavsiyeler için. Photoshop gibi olaylara çok fazla girmek niyetinde değilim ama ister istemez css kullanırken azıcık güzel bir şeyler ortaya çıksın istiyorum. İstediğim şey tam olarak temel seviyede vizyon. Başkasının işlerini inceleyerek yapıyorum kendi işlerimi de vizyondan çok hırsızlığa mı giriyor diye endişeliyim ama olsun :)

Sorunu kendin cevaplamışsın bence.
Buton nasıl yapılır ? Photoshop video ya da fotoğraflı anlatım
zombi nasıl yapılır : ) çok öğretici adım adım araçları tanırsın.
font seçimini nasıl yapmalıyım ? Blog yazıları
logo tasarım programları
logo desing template
businesscard template psd

vs vs

aklına ne gelirse cevabı google da var. sadece emek ve zaman harcayacaksın. Bunun başka yolu yok bence. Soru sorup cevabını alana kadar araştırırsan yapamayacağın bir şey.
  • Paylaş
1

Bazarov, Ömrü arama motorunda geçen biri olarak bu yöntem elbette aklıma geldi de sistematik ve yüzeysel bir eğitim vardır belki bilinen, tecrübe edilen, onu öğrenirim diye sordum.

Tasarım öğrenilecek, belirli kuralları olan bir şey değildir. Sizin hayal gücünüzden ibarettir. Eğer böyle olmasaydı zaten buna tasarım demezdik. "Tasarımcı" diye bir meslek de olmazdı. Asıl öğrenmeniz ve öğrenebileceğiniz şey tasarımlarınızı gerçekleştirebilmek için ihtiyaç duyacağınız teknik bilgidir.

aAncak tasarımın kuralları yoktur, önemli olan sizin hayal gücünüzdür demek tamamen kafanıza göre bir şeyler yapabileceğiniz anlamına da gelmez. Kafanızda canlanan her şeyi her şekilde kullanamazsınız. Cevaplamanız gereken bazı sorular mevcut.

Bunlar:
1- Yaptığınız proje ne ile ilgili ?

2- Ciddi mi olmalısınız ? Neşe ve coşkularınızı mı yansıtacaksınız ? Extreme sporlar ile alakalı bir projeniz var diyelim. Extreme sporların heyecanını müşteriye yaşatmadan onu nasıl kendi sitenizde tutacaksınız ?

3- Müşteri potansiyeliniz kimlerden oluşuyor ? Gelinlik modelleri ile alakalı bir projeniz var. Burada müşteri potansiyelinizi belirlemeden yapacağınız her hareket sizi felakete götürür.

4- Tasarımınız hangi alanlarda kullanılacak ? Örneği bir youtube reklam videosunda her kullanıcı reklamın ilk 4sn'sini izlemek zorundadır. Ancak dikkat ettiyseniz yapılan bu videoların %90'lık bir kısmı şart koşulan izleme limiti geçtikten sonra geçilir. Yani siz 4sn içinde vermek istediğiniz mesajı vermeli yada müşterilerinizde bir merak uyandırmalısınız. Yoksa sizde ölü reklamlar mezarlığını boylarsınız.

5- Tasarımınızda bir sanat varsa bunu imgelerle gizli kapaklı söylemlerle destekleyebilirsiniz. Bu tip akıl oyunları her zaman etkilidir. İnsanlar sizden konuşsun. Tasarımlarınızdan konuşsun. Sizin hakkınızda tartışma yapsınlar. Ancak bunun dozunu kaçırıp imgeleri sadece sizinle alakalı şeylerle doldurursanız. Potansiyelinizden kimseye de ulaşamazsınız. Yani burada ulaşılabilirlik de söz konusudur.

Bunları nasıl yapacağım diyorsanız, işin sosyal boyutlarına bakın. İmgelerin, şekil ve renklerin insanları nasıl etkilediğini inceleyin. Dijital tasarım boyutu ile işe bakmayın. Bunlar size bir vizyon kazandırarak bir yerlere gelmenizi sağlar.
Art of 20 Century, 50 Ideas of Art gibi kitaplar var öneririm.
  • Paylaş
1

Bazarov, Soruyu yanlış anlamak için gayret göstermiş gibisiniz. Ya da mesleğinize dokunan bir konu olduğundan fazla hassas davrandınız. İşinizi küçümsemek aklımın en ucundan bile geçmedi. Cevabınızdan sonra bunu belirtme gereği hissettim. Aksine size çok saygı duyuyorum. Benim derdim şu, zaman zaman sıfırdan bir iş yapıyorum ve nasıl görünse daha estetik, daha kullanışlı, daha hoş olur tamamen görmezden gelmek istemiyorum. Yaptığım şeyin fonksiyonu ön planda olduğundan bir tasarımcının elinden geçmiyor. Yine de aşırı kötü olmasın istiyorum anlatabildim mi? Olayın imgelemi, marketing boyutu, imajı, uyandırdığı duygu falan önemli değil. Vericem uygulamayı birileri kullanacaklar ama kullanırken acı çekmesinler tek dileğim bu. Açıklamada belirttiğim bana temel görünen konularda dahi prensipler, tavsiyeler yoksa tamam işi size bırakacağım kızmayın :)

Size kodlab ve görsel egitim kurumları ile iletişime gecmenizi tavsiye ederim
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

150 Görüntülenme7 Takipçi6 Yanıt