Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hayatta pişman olmamak için ne yapmalıyız?

Doğru zamanda doğru yerde olmak için çabalamalıyız. Bunun için önce neler yapacağımıza hayatımıza nerede kimlerle ve nasıl devam edeceğimize karar vermeliyiz.
 • Paylaş
Hayat aldığın kararlar doğru yada yanlış bunlar göreceli kavramlardır. Yaptığın her kararın arkasında eğer durabiliyorsan yani yanlış kararlarından da bir şekilde ders çıkarırsan bu senin için bir tecrübe oluşturur.

Hayatta keşke dememek için verdiğin kararların arkasında durmalısın...
 • Paylaş
Önemli olanın başkalarının kararları değilde kendi karalarının olduğunu bilmen gerekir. Çünkü çoğu insan kendi karaları doğrultusu yerine başkalarının karaları ve düşünceleri dahilinde hareket ediyor ve iş işten geçtiğinde pişman oluyor, bundan kaynaklı şikayetler çoğalıyor. Kendi kararları doğrultusunda mantıklı seçimler yapan insanlar asla pişman olmazlar. Aldığı kararlar doğrultusunda başarısız olsa bile tecrübe sahibi olur ve bu bir sonraki kararın uygulanmasında ona yol gösterir. Bunu söylerken demek istediğim sadece sizin düşünceniz önemlidir demek değildir. Demek istediğim karar almadan önce bilen birilerine danışın ama sadece bilen insanlara sonra kendi kararınızı kendiniz verin. Deneyen insanlar emin olun pişman olmayacaklar. :)
 • Paylaş
Neden pişman olalım ki? Her sonuç bir seçimin ardından gelir olaylar silsilesi ile yaşamlarımız devam etmiyor mu? Seçimlerimizin sorumluluklarını aldığımız sürece onlar bize ait. Pişmanlık demektense tecrübe ettim demeyi sevenlerdenim.
 • Paylaş
Hayat şartları ger geçen saniye değiştiği için, aldığımız kararlardan pişman olmamak mümkün değil diye düşünüyorum.
 • Paylaş
Hayatta pişman olmamak için tutamayacağımız sözü vermememiz yeterli olacaktır. Onun haricinde seçimlerimizden pişman olmamız saçmalıktır. Çünkü pişman olduğumuz tercih haricinde diğer bir tercihi seçmiş olsaydık, başka bir pişmanlıkla karşılaşıyor olacaktık. Bunun bilinciyle pişmanlık hissinden arınmak gerekir. Pişman olacağımız tek şey, tutamayacağımız sözü vermiş olmamızdır. Bu konuda dikkatli olunursa, hayatta asla pişman olunmaz.
 • Paylaş
Sanırım hayat sürekli değiştiği, biz de sürekli geliştiğimiz için hiç pişman olmamak gibi bir şey söz konusu değil ama bunu en aza indirmemiz gerekli. Bilinçaltımızdan gelen dürtülerle, anlık istek ve heveslerle hareket etmek yerine bilincimizle hareket etmek; karar vermeye hazır değilken karar vermemek; zamanı boşa harcamamak, her zaman olumsuzluk ihtimaline karşı B planı yapmak, madalyonun öbür yüzünü görmek, tahminlerimizden emin olmak yerine farklı ihtimalleri düşünerek tedbir almak, yalan söylememek, kimsenin kalbini kırmamak, kimseyi yarı yolda bırakmamak, içinizde kalmaması için yaşınızın tadını çıkarmak, bulunduğun mekanın tadını çıkarmak, dostlarına sımsıkı sarılmak, sağlığına dikkat etmek, sigara içmemek, bahis oyunları gibi riskler almamak, bilerek hata yapmamak(aldatma, çalma gibi), karşınızdakinin tekrarlayan hatalarını affetmemek, vs. vs. vs... Yani o kadar çok şey var ki pişmanlığı garanti olan keşke başarabilsek uygulamayı.
 • Paylaş
Pisman olmayacak seyler.(?)
 • Paylaş
İnsanın pişman olmasında bir sakınca yok bence pişmanlık duygusu yaşamamak bence sakıncalı. İnsan fıtratı gereği hatalar yapar bu hatalarda insanı güçlendirir. Ha illada pişman olacaksın diye de bir şey yok önemli olan pişmanlıklarından ders çıkartabilmek. Seni sen yapan tecrübelerindir.
 • Paylaş
Ben pişmanlıktan geçmişteki düşüncelerim doğrultusunda aldığım bir karar sonrasında düşüncelerimin değişmesini ve geçmişteki düşüncelerimle çelişmesini anlıyorum.
Eğer pişman olmak istemiyorsam düşüncelerimin değişmesine izin vermemem gerekir. Düşüncelerimi olabildiğince katı tutar ve dışarıdan gelen yeni bilgileri dinlemezsem pişman olmam.
Ancak bunun anlamı hiç yeni bir şey öğrenemeyeceğim ve kendimi tekrar edeceğimdir.
Eğer bunu tercih etmezsem pişmanlıklarımdan öğrenmeyi tercih edebilirim. Bu pişman olabileceğimi kabul etmemi ve olaylara daha esnek yaklaşmamı gerektirir. Yani aldığınız bir karar sonrasında olabileceklerle ilgili daha esnek fikirleriniz varsa yaşayacağınız pişmanlığın şiddeti düşük olabilir. Bunun yanında esnek fikirli olmak yaşadığınız pişmanlığın size sunduğu yeni bilgileri hazmedebilmenizi ve yeni tecrübelerinizden öğrenebilmenizi sağlayacaktır.
Belki de soruyu "Daha iyi pişman olmak için ne yapmalıyız? " şeklinde değiştirmek daha iyi olabilir.
 • Paylaş
Mücadele edin. Pişmanlıklar da kazanımdır. Pişman olur muyum diye düşünmeyin ve yapmanız gerekiyorsa yapın bir şeyi. Çünkü an gelecek yaptığınız için değil yapmadığınız şeyler için pişman olacaksınız.
 • Paylaş
Pişman olmalıyız. Olmadan savunma mekanizması geliştirmezsin bilmediğinle baş edemezsin, en iyide yaşayarak bilirsin
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3710 Görüntülenme15 Takipçi12 Yanıt

Konu Başlıkları