Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hayattaki fikirlerimizi tasarlamada ve bunu hayata aktarmada kolaylık yaşamak için nasıl kendimizi geliştirmeliyiz?

1-Hedef ve amaç belirle. Hedefsiz ve amaçsız olduğunda yoğunlaşamazsın, yoğunlaşamazsan sonuca gidemezsin.
2-Belirlediğin hedefe ulaşabilmen için gerekli olan bilgi ve tecrübeyi edin. Bilgi ve tecrübe yoksa bırakın sonuca ulaşmayı başlangıç yapmak bile imkansızdır.
3-Hedefinize ilişkin çok iyi bir fizibilite çalışması yapmalısınız. Hedefiniz için gerekli bilgi ve deneyim, araç gereçler, ortam, finans ve gerekliyse pazar gibi unsurların ayrıntılı araştırılması.
4-Gerçekçi bir bakış açısı. Üstte belirttiğimiz unsurlar açısından yeterliliğiniz nedir bunu objektif olarak öngörebilmek. Hayal kurma ve risk alma başarıda kısmen etkili olsada hayatın gerçekler üzerine kurulu olduğunu unutmayın. Yani hayali ve riski abartmayın.
5-Başarmak için mükemmel olmak gerekmez ama hiç olmazsa %50+ olmakta yarar var. Türk mantığıyla "biz başlayalım ya nasip" derseniz daima birşeyler eksik kalır ve asla istediğiniz yere varamazsınız. Bir mucize olur, yada dört ayak üstüne düşerseniz başka.
6- Mükemmeliyetçi olmayın ama ayrıntıları görmezden gelmeyin. Çünkü çok zaman başarı ayrıntılarda gizlidir.
7-Kalite ve güvenceye önem verin. Hap yap para kap mantığından uzak durun.
8-İşinize kafa yorun. Değişime ve gelişime açık olun. Büyük düşünün, düşüncelerinizi rasgele dillendirmeyin.
9-Kısa, orta ve uzun vadeli stratejileriniz ve planlarınız olsun. Bunları doğru zaman ve mekanlarda uygulamaya geçin.
10-Güvenebileceğiniz ve size güvenen bir ekibiniz olsun. Ekibin bilgi ve deneyimini geliştirmesini teşvik edin, katkı sunun. Maddi manevi kazanımlarınızı katkıları oranında ekibinizle paylaşın. Herkesin kazandığı bir ortam tek kişinin kazandığı bir ortamdan daima daha güvenli ve uzun ömürlü olur. Bu kişilerle olan ilişkilerinizi yalnızca bir iş ilişkisi olarak görmeyin, yalnızca çıkar bağlamında değerlendirmeyin, insani ve ahlaki boyuta önem verin.
11-Bir adımı başardığınızda asla kibirlenmeyin, mütevazi olun, rahavete kapılmayın ve hemen bir sonraki aşama için çalışmalara başlayın.
12- Bir hedefinize ulaştığınızda hemen yeni bir hedef belirleyin. Durağanlık kokuşma sebebidir. Ancak bireysel yada toplumsal anlamda insani yanlarınızı ihmal edeceğiniz bir hırsa kapılmayın. Makul olun. Başarmak güzel, ne pahasına olursa olsun başarmak çirkindir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

39 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları