Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hayvandan insana ya da insandan hayvana kan nakli mümkün müdür?

Radyolarda en çok duyduğumuz anonslardan biri de “kan aranıyor” şeklindekilerdir. Kan grunun adı söylenir ve acil olarak kana ihtiyaç olduğu belirtilir. Bununla birlikte son yıllarda yapay kan kavramını da duymayan yoktur. Bu kadar hayati olan bir sıvı yapay olarak da üretilmeye çalışılmaktadır. Peki, etrafta onca hayvan varken, acaba bu hayvanlardan ihtiyacı olan insanlara kan nakli yapılabilir mi?

Bu sorunun cevabı kesinlikle “hayır”dır. Çünkü insan ve hayvanların genetik yapıları farklıdır. Genetik yapılardaki bu farklılık sebebiyle, hayvandan insana kan nakli yapılması şiddetli immünolojik reaksiyonlara sebep olur.

Ama yine de giderek gelişen teknoloji belki bu konuda da yakın zamanda bir çözüm üretebilir ve hayvanların genetik yapısını değiştirerek bu nakli mümkün kılabilir.
  • Paylaş
Ne yazık ki genetik yapılarımız farklı olduğu için bu pek mümkün değil. İnsanlarda 3 ana kan grubu varken hayvanlarda özellikle büyükbaş hayvanlarda bu sayı 10'dan fazla olabiliyor.
  • Paylaş
Tabiki de öyle bir kan nakli uygun değildir.senin kanın a rh ise onlarda a b yada 0 gibi bir grup bile olmadığı için alakası yok
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1867 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt