Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hayvanlar da depresyona girer mi?

Kesinlikle girer. Bununla ilgili birimler oluşmuş durum zaten. İ. Ü. Veteriner Fakültesinde kurulan, Psikolojik Danışma ve Tedavi Birimi’nde psikolojik sorunları olan hayvanları kabul ediyor. Bunun dışında hayvan psikologları da mevcuttur. Ayrıca hayvan psikolojisi ile ilgili kitaplarda mevcuttur.

Yıllarca hayvanlar üzerinde ilaçlar için gerek fizyolojik olarak deneyler yapılmış, gerekse psikolojik olarak verdikleri tepkiler ölçülmüştür. Davranışşsal tepkilerini ölçtükleri deneyler hayvanlarında bir psikolojisi olduğunu gösteriyor. Depresyonda psikolojik bir durumdur. Kedi köpek gibi hayvanlar aslında insanlara oranla içgüdüleri daha fazla kontrol etmeye çalışan varlıklardır bana göre çünkü bu canlılar doğaları gereği avlanmaya ve vahşi hayata alışıklardır. Bu içgüdüyü eğitimle kontrol altına almak hayvan psikolojisi etkiler.

Evlerde beslenen hayvanları eğitip onların itaatlare uymasını beklemek, duygusal anlarda sevip, sinirliyken başınızdan yollamak onlarında psikolojisi bozar. İnsan haricinde hiç bir hayvanın ruhunun olmadığını düşünmek, o canlıları yok saymakla aynıdır.

Adalet duygusu insanlardan daha üst olan canlıların depresyona girmesi bence doğal...

  • Paylaş
Kesinlikle girerler. Kafasını kafesine vura vura intihar eden bir kuşum vardı. Bu da en belirgin kanıtıdır sanırım.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

409 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları