Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hayvanlar intihar eder mi?

Bu konuda iki farklı düşünce var ikisini de değerlendirirsek;

Psikologlar genelde intiharın bilinç gerektiren bir eylem olduğunu savunmaktadır. Hayvanların bu davranışı gerçekleştiremeyeceğini söylemektedir. Eğer bir hayvan, kendine ölüm getirecek ve getirmeyecek iki ortama sahipse, ölüm getirenini seçmez. Demek ki bu iki ortamı da ayırabiliyor. İç güdüsel olarak mı bunu gerçekleştiriyor yoksa bilinçli olarak mı yaptığı tartışılıyor. Ancak şöyle düşündüğümüzde; ölümün anlamını bilen bir hayvan intiharın da anlamını biliyor demektir.

İnsanların dışındaki başka canlıların sağlıklıyken ve her türlü koşul yeterli ya da yerindeyken bilinçli bir şekilde yaşamlarına son vermedikleri. Bunun yanında hasta ya da yaralı hayvanların kendi ölümlerini hızlandıracak şekilde bazı davranışlar gösterdikerine yönelik kimi bilgiler var.
  • Bu tartışmaya verilen bir örnek akreplerdir hayvanlar da intihar eder diyen zoologlar, ateş ortasında kalan akreplerin kendilerini sokarak öldürdüklerini söylüyor. Hayvanlarda intihar davranışının olmadığı söyleyen psikologlar ise sıcaklık etkisi ile artan sıcaklıkla akrebin kuyruğu öne doğru eğilip kendini sokarmış gibi bir pozisyona bürünür. Ancak bu sıcaklık etkisi çürütülmüş çünkü bardağa kapatılan akrepte yine kendini öldürüyor.  • Diğer bir örnek de topluca kıyıya vuran balinaların intihar ettikleridir. Balinalar genellikle açık bölgelerde ve derin sularda yaşar kıyıya gelmelerinin yaşamlarına son vermek amacıyla son verdikleri söyleniyor. Diğer bir görüş ise akıntıya karşı koyacak gücü yitirmeleridir. Hastalanan balinaların kendilerini akıntıya bırakıp karşı koyamamaları savunulur.
Zooloji
  • Paylaş
Ölüme ilişkin hiçbir bilgisi olmaksızın, ölümün anlamını bilmeksizin hiçbir organizma intihar girişimde bulunmaz. Bildiğimiz üzere hayvanlarda düşünme yetisi yoktur. Yalnızca birkaç hayvan olası tehlikelerde kendini öldürme girişiminde bulunuyorsa buna intihar denemez. Bu konuda araştırmalar yapılmış fakat hiçbir araştırma sonucu beni ikna edememiştir. Fıtratı gereği kertenkelenin de kuyruğunu olay yerinde bırakması bir nevi intihara girer o zaman. Dediğim gibi bir veteriner hekim adayı olarak içgüdüleri ile hareket eden hayvanların intihar etmesi fikri bile bana saçma geliyor.
  • Paylaş
1

Gökay Ata, Zorda kalinca kendini sokan akrep ne oluyo? Bilincli ya da degil canina kiyiyo bence birnevi intihar