Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hayvanlar neden düşünemez?

Düşünürler, çözümlerler sonuca varıp hareket ederler. Niye düşünemesinler?
  • Paylaş
4

Münevver İlbey, Peki insanı hayvandan ayıran nedir ?

Artpro, Elbet akıl yetisi insanınki kadar yüksek değildir. Ama belirli seviyede problemleri (özellikle kargalar) çözecek düşünme kapasitesine sahipler.

Münevver İlbey, Beyninde bizimkinden farklı yapısal özellikler var mı ?

Artpro, Ben bu konuda uzman değilim eminim burada detaylı cvp verecek uzman arkadaşlar vardır. Ama internetten bakarsan natgeo nun bu konuda maymunlar üzerinde yaptığı ikna edici bir deneyini görürsün.

Şu videoları izleyin ve "hayvanlar düşünemez" şeklinde çıkarımlarda bulunduğunuz kendi düşüncelerinizi tekrar sorgulayın derim. Umarım biraz olsun hayvanların düşünüp planlar yapabildiğini, hareketlerini bulundukları ortama göre fazlasıyla başarılı bir şekilde uyumlayabildiklerini anlayabilir ve insanın "düşünerek etrafını değiştirmek" denilen yaptırım gücüne sahip değiller diye (ki bütün bu yaptırım gücü değil midir aynı zamanda dünyayı yaşanılmaz kılan, dünyayı sömüren insan değil midir?) akrabalarımızı, yani diğer hayvanları, aşağı görmek gafletinden biraz olsun kurtulabiliriz.

Maymunların alet yapımı üzerine:


Kargaların düşünmesi ve planlaması üzerine:


Ahtapotun bir kurtuluş planı kurması üzerine:


Plan yapan şempanzeler üzerine:


Yiyeceklere ulaşmak adına "iki ayak üstünde yürümeyi düşünebilen" goril Ambam:
  • Paylaş
4

Münevver İlbey, Beni yargılamak yerine kendi düşünlerinizi ve örneklerinizi belirtseydiniz daha hoş olurdu ama yinede teşekkür ederim.

Ahmet Caner Sönmez, Sİzin güceneceğiniz bir cevap yazmadım Münevver hanım, sözlerim ortaya sözlerdir, yönelttiğiniz soruda her ne kadar isminiz yazıyorsa da bu soru insanlarımızın (maalesef) kafalarında yerleşmiş bulunan bir genel kanının yansımasıdır, yani soru tamamen size ait değildir, sizin tarafınızdan dillendirilmiştir diye düşünüyorum. Cevabım direk size olsaydı, direk isminizi cevabımda da kullanırdım. Yalnız sizin de düşünceleriniz bu yöndeyse sözlerim tabii ki aynı zamanda sizi alâkadar eder. : ) Yine de cümlelerimin devamında "..diğer hayvanları, aşağı görmek gafletinden biraz olsun kurtulabiliriz." şeklinde bitirişimi dikkate alınız lütfen. Burada "insanlık" olarak, kendim de dahil elbette, hepimizi kastediyorum. Cevabım "yargılamak" adı altında "yargılanırsa" ayıp olur çünkü bilimsel gerçeklere saygı duymak esastır. Sizi yargılamadım. Hoş olmak kaygısı ise bilimsel söylemlerde maalesef yoktur. Beni "hoş olmamakla" itham etmeyin lütfen. Ben size herhangi bir saygısızca, nezaket dışı bir üslup kullanmadım. Umarım bir başka sorunuz olursa ve yine bu şekilde cevaplarsam aynı şeyi düşünmezsiniz. Teşekkürler, saygılarımla...

Münevver İlbey, Açıklama yaptığınız icin teşekkür ederim afedersiniz.

Ahmet Caner Sönmez, Ben teşekkür ederim, affolunacak bir şey yok. : )